Жодного суддю за злочини проти Євромайдану не покарали, – експерт

На сьогодні в Україні жоден суддя за процедурою люстрації не звільнений. Це означає, що закони «За відновлення довіри до судової влади» та «Про очищення влади» не виконують.

Про це сьогодні, 17 грудня, під час інтерв’ю на тему: «Очищення судів: як це відбуватиметься і яким буде покарання?», яке відбулося у Львівському прес-клубі, заявив виконавчий директор БО «Всеукраїнська коаліція з надання правової допомоги»  Віталій Місяць.

– Тільки 700 посадовців звільнено внаслідок автоматичної люстрації. Це критерій, який передбачений законом. Але перевірці підлягає 700 тисяч посадовців. Я не кажу, що вони мають бути звільнені, але вони мають бути перевірені, чи вони здійснювали незаконні дії в період правління Януковича, чи ні, – каже він.
За його словами, судді використовують різні багатоходівки, щоби уникнути люстрації. Це і «туризм до зони АТО», й оскарження дій судових органів, і вихід на пенсію, і заява на звільнення за власним бажанням та інші. 
Адвокат, представник Рівненської обласної громадської організації «Комітет виборців України» Микола Глотов зауважив, що громадськість має великі сподівання щодо люстрації. Хоча її завдання – звільнити країну від тих кадрів, які саботуватимуть проведення реформ.

– І лише в комплексі з іншими діями вона дасть результат. А зараз його немає, тому що немає завершених реформ уряду, – каже він.
Микола Глотов наголосив, що в законі «Про очищення влади» слова «люстрація» немає, але він стосується суддів, які приймали певні рішення під час акцій Євромайдану.

– Сам закон містить два механізми. Один – вже вищезгадане автоматичне звільнення, а на другий має бути рішення суду, яким встановлено, що конкретна посадова особа вчинила певне порушення прав людини, – адвокат.
Юристи зауважили, що тимчасова спеціальна комісія з перевірки суддів просто не здатна перевірити всіх суддів. Тому важливе значення для люстрації має позиція громадських активістів. Особливо тих, які постраждали.

– Як правило, «справи Майдану» відбувалися над громадськими активістами. Ми ж бачили, коли на ношах заносили в зал суду обвинуваченого,  проводили засідання в першій чи в другій годині ночі. І саме ті громадські активісти, які постраждали, знають який суддя і яке рішення розглядав, – каже адвокат, голова правління Фонду «Право і Демократія»  Андрій Бурий.
За словами Віталія Місяця, на тимчасову спеціальну комісію з перевірки суддів загальної юрисдикції чинили дуже великий тиск.

– Вони розглянули близько трьох з половиною тисяч справ. За 66-ма справами скерували висновки про порушення суддями присяги в період Євромайдану. Проте проблема в тому, що більше року пройшло з моменту цих подій. А, за законом, суддю можна притягнути до дисциплінарної відповідальності упродовж року з моменту вчинення правопорушення. Тому ці справи лягають в стіл, – каже він.
Довідка

На 13 з’їзді суддів 10 грудня 2015 року було прийнято Звернення до українського народу. В цьому зверненні судді заявили, що під час Революції Гідності вони працювали в умовах надмірного напруження та психологічного тиску. І не всі судді змогли це витримати. Стосовно окремих з них зараз проводять розслідування. В цьому ж зверненні судді закликають забути те, що було, і єднатися у боротьбі зі зовнішнім ворогом.

Архіви