За неіндексацію зарплати можуть оштрафувати на 32 тисячі гривень

Непроведення індексації зарплати закон трактує як злочин. Відповідальність – штраф у десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати за кожного працівника. Тобто – 32 тисячі гривень за кожного, кому не зробили індексацію заробітної плати.
Про це сьогодні, 23 серпня, під час відеопрограми «Бухгалтерська правда», яка відбулася у Львівському прес-клубі, повідомила партнер компанії «Академія професійного бухгалтера» Христина Зазуля.
Вона нагадала, що порушення мінімальних державних гарантій із заробітної плати пильнує держава. Але виконання їх покладено на роботодавця. 
– Якщо у вас є сто працівників, до вас прийде інспектор і виявить таке порушення, то на підприємство накладуть штраф у 32 тисячі гривень за кожну людину, а на бухгалтера – адмінштраф від 510 до 1700 гривень. І аж – до кримінальної відповідальності, яка передбачає штраф від 8500 до 17 тисяч гривень, або два роки виправних робіт, або ж позбавлення волі до двох років, – попереджає Христина Зазуля.
Вона каже, що індексація зарплати передбачена ще Верховною Радою УРСР  3 липня 1991 року. Але порядок індексації запроваджений лише 17 липня 2003 року постановою КМУ №1078. Тому не знати про неї бухгалтери просто не можуть.
– Інша справа, коли помилилися в дечому. За такі помилки можуть оштрафувати роботодавця в розмірі 3200 гривень. І то – один раз.
Виявити таку неіндексацію дуже просто: ми кожного місяця звітуємо. І якщо там кожен раз одні й ті самі показники, то зрозуміло, що індексація на такому підприємстві не проводиться, – пояснює вона.
Експерт радить всім своїм колегам зізнаватися в помилках. За це каратимуть набагато м’якше. А потім швиденько дорахувати вищезгадану індексацію.
– Ненарахування індексації не має терміну позовної давності. В будь-який момент екс-працівник чи чинний працівник може звернутися до бухгалтера чи до суду за підтримкою своїх порушених прав. І суд змусить провести таку індексацію. Наслідки будуть гірші, доведеться сплатити штраф і нарахувати індексацію. А якщо самостійно виявите помилки, то просто їх виправите, – каже Христина Зазуля.
Вона також звернула увагу на те, що всі контролюючі органи одностайно вважають: донарахована індексація за попередні періоди, здійснена одномоментно, вважається доходом особи в певному місяці.
– Якщо я зараз донарахую індексацію за січень-лютий цього року, то це буде доходом серпня. І в звіті ЄСВ, і в 1-ДФ та в інших звітах я його покажу як нарахований дохід серпня, – пояснює аудитор. 
Що стосується працівників, які вже не працюють на підприємстві, то бухгалтер повинен і їм провести індексацію та відправити письмове повідомлення з врученням. А якщо вони не звернуться за цією індексацією, то її слід депонувати.   
Архіви