Про це сьогодні, 1 грудня, під час прес-конференції-дискусії «Статутні відносини та позастатутні традиції військовослужбовців у збройних силах США та України», яка відбулася у Львівському прес-клубі, повідомив командир відділення, старший сержант Збройних сил США Томас Чік (Thomas Cheek).
– Якщо людина в формі і на службі, то вона повинна бути твереза. І за 24 години до того, як людина заступає на службу, вона не має права вживати алкоголь. Тобто, якщо тобі в понеділок зранку на роботу, то в неділю зранку вже пити не можна, – каже сержант Збройних сил США Тарас Вінтоняк.
Хоча, за словами його колеги Томаса Чіка, якщо людина випила келих вина, то в цьому не бачать нічого страшного.
– Зате у нас трапляються і п’яні бійки. Це вже може загрожувати певним покаранням, – каже він.
За його словами, для тих людей, які страждають від алкогольної залежності, є ряд реабілітаційних програм.
– Реабілітуватися їх може відправити як командир, так і вони можуть піти туди самостійно. При цьому вони продовжують свою службу. Тільки їм надають певні години, коли вони відвідують заняття, – каже командир відділення.
Крім того, якщо військовослужбовець сам зізнається в алкогольній залежності, то його не карають. А якщо його спіймають п’яним, то покарання неминуче.
– Але разом з тим йому намагаються допомогти і відправляють на реабілітацію. Якщо за певний визначений час військовослужбовець не дає собі ради, то його просто звільняють, – каже старший сержант Томас Чік.
В українській армії ступінь покарання залежить від командира. За словами начальника юридичного відділу Західного регіону Міноборони України, полковника Збройних сил України Йосипа Матлая, статут зобов’язує командира забезпечити порядок в частині, але не вказує, як він це має зробити.
– Зараз багато людей призвані з цивільного життя і відразу потрапляють у стресові та небезпечні ситуації. Навіть коли захисників Донецького аеропорту називають кіборгами, все одно вони залишаються частиною суспільства. Військові не прилетіли з іншої планети. І ми є тільки відображенням того, що є в суспільстві. Якщо суспільство є толерантним до алкоголю, то це знайде відображення і в армії, – каже військовий юрист.
Український полковник зауважив, що хоча в статутах зазначено, що військовослужбовець повинен дбати про своє здоров’я, ще донедавна в ЗС України солдатам видавали пайку сигарет безкоштовно.