З 1 січня роботодавцю вигідніше платити аванс працівникові, ніж штраф, – експерт

Аванс нараховують з посадового окладу, який може бути меншим за мінімальну заробітну плату. І його треба нараховувати не рідше, ніж раз на16 днів.

Про це сьогодні, 25січня, у відеопроекті «Бухгалтерська правда», який відбувся у Львівському прес-клубі, повідомила директор компанії «Західна консалтингова група» Мар’яна Кавин.

Це питання, за її словами, турбує роботодавців саме через збільшення штрафів за порушення трудового законодавства. Адже через підвищення мінімальної зарплати, суттєво зросли і суми штрафів. І якщо раніше роботодавцеві було простіше сплатити штраф, то зараз сума такого штрафу може бути дуже великою.

– Раніше власники казали, що їм легше сплатити штраф – 85 чи 170 гривень, ніж виконувати всі вимоги, – підтримує її колега, керівник служби контролю фінансів компанії «Західна консалтингова група», лектор Академії професійного бухгалтера Людмила Шахно.

Взагалі такого терміну в законодавстві як «аванс» немає, уточнює Мар’янна Кавин. Натомість в законі є термін «зарплата за першу половину місяця».

– Органи держпраці нагадують, що розмір заробітної плати за першу половину місяця становить не менше оплати за фактично відпрацьований час з розрахунку тарифної ставки (посадового окладу) працівника. Стаття 24 Закону України «Про оплату праці» та стаття 115 КзПП кажуть, що розмір заробітної плати за першу половину місяця визначається колективним договором або нормативним актом роботодавця, але вона становить суму, яка не менша оплати за фактично відпрацьований час з розрахунку тарифної ставки (посадового окладу) працівника, – каже Мар’яна Кавин.

Вона також зауважила, що з першого січня в Україні посадовий оклад може бути меншим, ніж 3200 грн (мінімальна запрлата).

– Наприклад, він може становити 1600 грн. І далі, якщо за рахунок різних премій та доплат сума не сягне 3200, то треба зробити певну доплату. А аванс як розраховувати? Тому тут чітко видно: оплата за фактично відпрацьований час з розрахунку тарифної ставки, – каже директор компанії «Західна консалтингова група».
Людмила Шахно уточнює:

– Якщо заробітна плата за місяць «набігає» – 3500 грн, але оклад – 1600 грн, то аванс рахують з окладу, – каже вона.

Також аванс нараховують не рідше, ніж раз в 16 днів і оплачують саме ту роботу, яка була виконана за цей період.

– Інспектори іноді вважають, що якщо аванс виплачується 23 числа, то й нарахованим він має бути з 1-го до 23-го. Лист Мінпраці від 9 грудня 2010 року каже, що розрахунок мінімальної суми авансу здійснюють з розрахунку окладу працівника, але з урахуванням відпрацьованого ним часу за період від 1-го до 15-го числа. А іншим листом, від 22 листопада 2010 року, Мінпраці уточнює, що відрядникам суму авансу розраховують з розрахунку з фактичного обсягу виробленої ними продукції, робіт або послуг за першу половину місяця і відрядних оцінок, – оперує документами Мар’яна Кавин. Вона також нагадує, що при виплаті авансу не беруть до уваги податкову соціальну пільгу.

Архіви