Про це сьогодні, 18 вересня, під час презентації результатів антикорупційного проекту «Тендер і Злочин» повідомив керівник проекту «Тендер і злочин», експерт з державних закупівель та член Антикорупційної групи пакету реформ Мирослав Сімка.
За його словами, ці фірми показали себе з негативного боку в різноманітних торгах у різних областях, зокрема в Івано-Франківській та Львівській.
Загалом з січня до липня 2015 року на Львівщині відбулося 3 500 закупівель. За результатами моніторингу, експерти виявили порушення у 326 державних закупівлях на загальну суму 331 379 882 гривень і скерували 33 депутатських запити до правоохоронних органів з 21 закупівлі на суму 246 480 977 грн. Вони, зі свого боку, повинні провести розслідування та з’ясувати всі обставини вчинених порушень. Станом на вересень відкрито 2 кримінальних провадження.
Найбільшим порушником виявилося ДП «Львіввугілля».
– Шахтарям постійно бракує коштів, шахти закривають. Але тим не менше сума за тими справами, які стосуються даного замовника і які ми ведемо, вже сягнула 206 млн гривень. Це – найбільший об’єм в грошовому еквіваленті тих справ, які ведуться нами. Мова йде про дві закупівлі із збагачення вугілля, які відбулися за незаконною переговорною процедурою, і про закупівлю пального, де вкотре з негативного боку «засвітилася» фірма WOG з Волині. Це вже є п’ята чи шоста справа, де фігурує ця організація, – каже Мирослав Сімка.
Наступним порушником у цьому рейтингу є МКП «Львівводоканал».
– Щодо цього підприємства, то вже триває кримінальне провадження. Мова йде про закупівлю на початку 2015 року, яка була проведена з грубими порушеннями. Тобто, було відхилено конкурентів, які мали кращі пропозиції. І бюджет Львова втратив півмільйона, – каже експерт.
Також «упіймали» Східницьку селищну раду, яка обманула державу на 7 млн 235 тисяч гривень
– Мова йде про закупівлю, в якій перемогло мале підприємство «Мажор», яке належить місцевому депутату. Наразі ця справа дуже в’яло рухається, і ми будемо звертати увагу правоохоронних органів на це, – каже Мирослав Сімка.
WOG показала себе негативно в закупівлі, де замовником є ДП «Сколівське лісове господарство».
– Дрогобицький педуніверситет. Там всі закупівлі були проведені на такому рівні, що контролюючим органам довелося розірвати всі 8 договорів, – каже він.
Так само, за його словами, є цікавою закупівля мінеральних добрив Львівським аграрним національним університетом в м. Дубляни.
– Переможцем тут стала фірма «Техніка для бізнесу». Конкурентом в торгах був «Квадроком». За дивними обставинами адреси реєстрації обох фірм ідентичні.
Попри змови цих двох учасників ми виявили завищення умов договору на 50 відсотків. Ціна тонни добрив складала 15 тис гривень, тоді як лідери торгівлі цими добривами оцінювали тонну в 8-9 тисяч гривень, – він пояснив, що увагу контролюючих органів привернули дві фірми, які дотепер не займалися мінеральними добривами.
Крім того, за його словами, маже всі великі навчальні заклади фігурують у цих справах.
– Є три справи із закупівлі продуктів НУ «Львівська Політехніка». Та одна справа по Львівському державному університету безпеки та життєдіяльності – також закупівля продуктів. Тобто майже всі великі навчальні заклади, які закуповують значні об’єми продуктів, зловживають і застосовують певні махінації, – каже Мирослав Сімка.