Від раку молочної залози майже стовідсотково рятує рання діагностика

12 жовтня 2009 року в Прес-клубі відбулося засідання на тему «Інноваційні підходи  до профілактики та ранньої діагностики раку молочної залози». Його учасники – представники влади, медики, керівники громадських організацій наголосили, що у найближчі 25 років 25 млн жінок у всьому світі можуть стати жертвами злоякісного новоутворення – раку молочної залози, який лідирує серед онкозахворювань у слабкої половини людства. Рецепт порятунку є як в руках лікарів, так і в руках потенційних жертв. Жінки повинні взяти за правило – регулярні обстеження, а офіційна медицина – мусить удосконалити систему допомоги.

У структурі злоякісних новоутворень у жінок в Україні впродовж останніх 16 років рак молочної залози посідає перше місце, та з року в рік така ситуація залишається стабільною, зазначила заступник начальника головного управління охорони здоров’я ЛОДА Ірина Микичак. Найвищий рівень захворюваності спостерігається у віці 45-65 років (понад 50% всіх випадків). Зокрема у Львові, за даними Львівського державного онкологічного регіонального лікувально-діагностичного центру, щорічно реєструють у середньому 662 нових випадки захворювання на рак молочної залози. Зазвичай, 69% виявлених раків припадає на стадії 1-2, 16,5% – на 3 стадію та 12% – на 4 стадію. Показник смертності серед жінок, хворих на РМЗ у Львові, є незмінним упродовж останніх років – 25.0 ( у середньому 338 жінок на рік ). Показник смертності хворих до року, з моменту встановлення діагнозу, складає 13% (дані 2007 р.)

Головні причини такої ситуації, важають експерти, – упереджене ставлення жінок та відсутність їхньої мотивації до участі в програмах ранньої діагностики, недостатня підготовка фахівців для програм ранньої діагностики, обмежений доступ до надання медичних послуг, незадовільне фінансування державних програм скринінгу на всіх етапах.

РМЗ – захворювання, яке повинно виявлятися на початковій стадії. Один із шляхів ефективного зниження смертності – збільшення кількості випадків РМЗ, виявлених на ранніх стадіях. Регулярний скринінг жінок є запорукою раннього виявлення захворювання, зниження кількості запущених раків та рівня смертності жінок. У програмах скринінгу передбачається: ознайомлення жінок із методикою самообізнаності щодо здоров’я молочних залоз, щорічні профілактичні огляди, мамографія для жінок віком понад 40 р. – 1 раз на рік та проведення сонографії за показами.

– Львівський регіон має розвинену сітку медичних закладів, де є можливість проходити клінічне обстеження молочних залоз, – розповів  онкохірург-мамолог Львівського державного онкологічного регіонального лікувально-діагностичного центру Ярослав Голдун. – Переважно ці послуги надають лікарі жіночих консультацій та акушерки оглядових кабінетів поліклінік. Клінічне обстеження є проблемою через слабку підготовку медичного персоналу та обмежений час на кожного пацієнта, а також – низьку мотивацію жінок проходити обстеження.

Мамографію можна зробити в 4 лікувальних закладах Львова. Організованої програми популяційного скринінгу немає. Жінки звертаються за мамографією у випадку, коли самі знайшли будь-які зміни у молочній залозі або їх скеровують на обстеження інші фахівці. У регіоні немає також стратегії розвитку скринінгу. Причинами є відсутність технічної бази та досвіду в організації програм.

У місті працюють 6 хірургів-онкологів, що спеціалізуються на лікуванні захворювань молочних залоз. Фахівці не одержують таку спеціалізацію в університеті, тому місто постійно відчуває брак у профільних спеціалістах. Для впровадження програм з мамографічного скринінгу раку молочної залози в Україні необхідно вирішити такі завдання:

  • матеріально-технічне забезпечення, що відповідає сучасним вимогам, підготовка медичних кадрів,
  • ефективне управління програмами, 
  • організація залучення жінок до участі в скринінгових програмах,
  • створення системи обліку 
  • залучення державних коштів для підтримки.

–  Проблема захворюваності на рак молочної залози (РМЗ) в Україні є актуальною і має не лише медичний, а й гострий соціальний характер, – наголосила учасник Глобальної ініціативи з обізнаності щодо раку молочної залози Марта ДзямбаЩоби підвищити обізнаність жінок щодо захворюваності на РМЗ, факторів ризику РМЗ, стимулювати їх до участі в програмах ранньої діагностики, необхідно огранізовувати ефективні інформаційно-просвітницькі заходи. Соціологічне опитування, проведене у Львові учасниками Глобальної ініціативи та ключовими інформаторами, показало, що близько 85 % респонденток спостерігають відсутність або недостатність інформації щодо проблеми РМЗ, факторів ризику та програм скринінгу РМЗ.

У Львові другий рік поспіль у жовтні відбувається акція „Дні профілактики раку шийки матки та раку молочної залози”. У 2007р. впродовж двотижневої акції було оглянуто 25 895 жінок, виявлено 11 випадків захворюваності на РМЗ  та 616 випадків доброякісної патології молочної залози ( разом – 627). Але тенденція, що склалася, вимагає додаткового проведення постійних і потужних інформаційно-просвітницьких кампаній.

– Метою нашого проекту є профілактика та рання діагностика РМЗ, – зазначила Марта  Дзямба. – Оскільки ми маємо досвід роботи з молоддю, тому вирішили звернутися з меседжем до жінок категорії „40+” через їхніх дітей. Адже молодь має великий ресурсний потенціал і активно залучається до соціальних програм. Саме це і є інновацією у нашому проекті. Залучаючи молодь, як посередника, ми працюємо на перспективу, бо охоплюємо не лише основний профіль громади – жінок категорії „40+”, але й інвестуємо в майбутнє, знижуючи фактори ризику щодо РМЗ, на які наражає себе сучасна молодь (неправильний режим і склад харчування, брак відповідних знань і навичок, недостатня фізична активність (гіподинамія) внаслідок тривалого перебуванням за комп’ютером чи TV, ранній початок куріння і вживання алкоголю та подальше поглиблення цих звичок тощо).

– Психосоціальною підтримкою та реабілітацією жінок, які вчасно були прооперовані, займається у Львові Товариство амазонок, розповіла віце-президент Львівського обласного громадського товариства Амазонок Зінаїда Мурга –  Активісти клубу – це мужні жінки, як пройшли свій шлях болю і прагнуть допомогти іншим повернутися до повноцінного життя. Крім того, амазонки працюють над профілактикою ракових -захворювань – займаються пропагандою здорового способу життя, співпрацюють з організаціями, товариствами та фондами, які ставлять за мету – допомоги хворим та інвалідам. Організація налагодила тісні взаємозв’язки з Товариствами амазонок інших міст України та зарубіжжя, і насамперед Польщі, де використовують найсучасніші європейські підходи в організації профілактики раку молочної залози та медичної допомоги жінкам. 

Довідка

Організації та медичні установи, що надають послуги з раку молочної залози у Львові:

Державні медичні установи:

Львівський державний онкологічний регіональний лікувально-діагностичний центр, адреса: вул. Гашека, 2а, телефони: (+380322) 64-94-83; (+38032) 295-37-52

контактна особа: заступник головного лікаря, т. 295-37-52

послуги: діагностика, лікування та консультування

години прийому: 9.00 – 16.30 щобудня

Асоціація репродуктивного здоров’я, адреса: вул. Короленка, 9, телефон: (+380322) 76-61-62

контактна особа: лікар-онколог

послуги: діагностика та консультування

години прийому: 9.00 – 15.00 щобудня

4 міська клінічна лікарня, адреса: вул. Стецька, 3, телефон: (+380322) 61-12-03

контактна особа: лікар-онколог

послуги: діагностика та лікування

години прийому: 9.00 – 13.00 щобудня

Центр здоров’я жінки клінічної лікарні Львівської залізниці, адреса: вул. Судова, 7, телефон: +(38032) 226-50-92

контактна особа: лікар хірург-онколог, рентгенолог 

послуги: діагностика, консультування, лікування. Вартість мамографічного обстеження для співробітниць Львівської залізниці – 26 грн, для всіх інших – 102 грн

години прийому: 9.00 – 14.00 щобудня

Громадські організації

 Львівське обласне громадське товариство Амазонок, адреса: вул. Кутова, 7/3, телефон: (+38032) 276-88-86, ел.пошта: [email protected]

контактна особа – Зінаїда Мурга

послуги: інформація та консультування для жінок після операції і лікування

години прийому: 10.00 – 17.00 щобудня

Львівська ромська організація «Терніпе», адреса: вул.Соснова, 20, телефон: (+38032) 244-50-29

послуги: інформування ромської громади щодо раку молочної залози.

Архіви