5 травня 2012 року в рамках святкування Дня Львова Національний університет "Львівська політехніка” спільно з Асоціацією робототехніки України вперше проводить представницький відкритий робото-технічний турнір на Кубок «Львівської політехніки».
У пізнавальному й видовищному змаганні допитливої інженерної та конструкторської думки візьмуть участь провідні українські та зарубіжні команди — призери й переможці змагань “Roborace”. Зокрема, це три команди, що представляють Львівську політехніку, студенти-конструктори з Івано-Франківська, Тернополя, Бреста та інших міст.
Упродовж дня учасники та глядачі матимуть змогу ознайомитись із технічними новинками в галузі робототехніки, а молоді винахідники — обмінятися накопиченим досвідом конструювання робото-кросоверів. У перервах між виставковими частинами заходу планується провести низку розважально-спортивних заходів. Зокрема, галицькі скаути (федерація скаутів «Галицька Русь») проведуть змагання спільно з учасниками Кубку з техніки пішохідного туризму – проходження по канатній трасі.
Того ж дня о 17 годині, призери та учасники турніру матимуть змогу взяти участь у цікавій та захоплюючій пейнтбольній грі, яку організовує львівський клуб «Б-3».
Детальніше про регламент та розклад змагань на Кубок «Львівської політехніки» можна довідатися на веб-сторінці організатора змагань – кафедри фотоніки Інституту телекомунікацій, радіоелектроніки та електронної техніки Національного університету «Львівська політехніка» http://fotonika-lviv.at.ua/ .
Турнір розпочнеться об 11 годині 5 травня 2012 року в студентській бібліотеці (вул. Митрополита Андрея, 3), а змагання відбуватимуться у скверику.
Довідка
Слово «робот» вигадав знаменитий чеський прозаїк і драматург Карел Чапек, котрий вперше використаний його у своїй п’єсі «Р. У. Р.» (1920 р). До появи промислових роботів вважалося, що роботи повинні виглядати подібно людям.
Очевидно, першим прообразом роботів були механічні фігури, створені арабським вченим і винахідником Аль-Джазарі (1136-1206). Так, він створив човен з чотирма механічними музикантами, які грали на бубнах, арфі і флейті.
Креслення людиноподібного робота зробив і геніальний Леонардо да Вінчі , які містили опис механічного лицаря, здатного сидіти, розсовувати руки, рухати головою і відкривати забрало.
З початку XVIII століття в пресі почали з’являтися повідомлення про машини з «ознаками розуму», проте в більшості випадків з’ясовувалося, що це шахрайство. Усередині механізмів ховалися живі люди чи дресировані тварини.
Французький механік і винахідник Жак де Вокансон створив в 1738 році перший працюючий людиноподібний пристрій (андроїд), який грав на флейті.
У 1930-тих роках з’явилися конструкції, що зовні нагадують людину, здатні виконувати найпростіші рухи і відтворювати фрази по команді людини. Перший такий робот сконструйовав американський інженер Д. Векслі для Всесвітньої виставки в Нью-Йорку.
Через двадцять років для роботи з радіоактивними матеріалами стали розробляти механічні маніпулятори, які копіювали рухи рук людини, котра перебуває в безпечному місці. Далі був дистанційно керований візок з маніпулятором, телекамерою і мікрофоном, що застосовувався для огляду місцевості та збору проб у зонах високої радіоактивності.
В Японії не припиняються розробки роботів, які мають зовнішній вигляд, що на перший погляд не відрізняється від людського. Розвивається техніка імітації емоцій і міміки «особи» роботів. У червні 2009 року вчені Токійського університету представили людиноподібного робота «KOBIAN», здатного виражати свої емоції — щастя, страх, здивування, сум, гнів, відразу – за допомогою жестів і міміки. Робот здатний відкривати і ззаплющувати очі, ворушити губами та бровами, використовувати руки і ноги тощо.