Українок більше б’ють, але менше ґвалтують чи дискримінують у трудових відносинах- моніторинг

Тільки за один рік і тільки у Львівській області було винесено 346 судових вироків за статтею 125 ККУ (завдання легких тілесних ушкоджень). 62 відсотки потерпілих у таких справах – жінки, 38 – чоловіки.

У більшості випадків жінок кривдили члени їхньої родини у них же вдома. Чоловіки зазнавали побоїв від незнайомих людей у громадських місцях. При цьому, звертаючись до суду, чоловіки завжди вимагали  моральних та матеріальних компенсацій. А ось жінки – ні.

Про це сьогодні, 10 березня, під час прес-конференції на тему: «Дискримінація за ознакою статі в судах. Результати моніторингу судових рішень з питань захисту від ґендерної нерівності”, яка відбулася у Львівському прес-клубі, повідомила юрист, адвокат ГО «Центр «Жіночі перспективи», керівник проекту «Забезпечення принципу ґендерної рівності та недискримінації при здійсненні правосуддя в Україні» Галина Федькович.

– З десяти справ, за якими було видно, що тілесні ушкодження були завдані жінці в її житлі, обвинуваченим був її чоловік. І у восьми з цих десяти справ було покарання у розмірі 510 гривень штрафу. І тільки у двох справах було призначено покарання – 200 годин громадських робіт, – каже вона.

За словами керівника проекту USAID «Справедливе правосуддя» Девіда Вона, це вперше в Україні було проведено моніторинг судових рішень на предмет дотримання законодавства та прав гендерної рівності.

– Якщо говорити про результати моніторингу загалом, то аналіз судових рішень показав, що судді не застосовують у своїй практиці Конвенції ООН про захист від всіх прав дискримінації щодо жінок та всіх форм Європейских конвенцій та практик Європейського суду з прав людини, – каже він.

Судові рішення поділили на кілька категорій: дискримінація у трудових відносинах, сексуальні домагання, зґвалтування та завдання тілесних ушкоджень, побої та мордування. Саме в останній категорії набагато більше судових рішень.

– Це не означає, що українок більше б’ють, але менше ґвалтують чи дискримінують у трудових відносинах. Це всього лише означає, що таких звернень суттєво менше, – вважає Галина Федькович.

Говорячи про справи про побиття, вона зауважила, що хоча потерпілих  чоловіків у таких справах в півтора разу менше, та звернень від них з вимогою відшкодувати моральну та матеріальну шкоди на 50 відсотків більше. І всі ці позови містять вимогу про відшкодування на правову допомогу, тоді як жодна потерпіла жінка не звернулася з такою вимогою.

Що стосується дискримінації у трудових відносинах, то таких судових справ є небагато. І в більшості випадків позиваються чоловіки до державних органів.

Проте громадські активісти виявили у реєстрі судових рішень дві дуже цікаві, на їхню думку, справи. 

– Це є рішення Оболонського суду про відмову про прийняття на роботу, де вагітну жінці після випробувального строку не працевлаштували, тому що працедавець дізнався, що вона вагітна. Суд у справі називає цю жінку «вагітний позивач». У цій справі були порушені інші права. Тут суд правильно застосував норму законодавства. Жінка була влаштована на роботу, і суд відмовив працедавцеві у моральній шкоді, – каже юрист.

Другу справу розглядали у Волинській області. Там жінку скоротили і не запропонували роботу сторожа, тому що ця робота передбачає працю в нічний час і в посадові обов’язки входить гасіння пожежі. Але жінка через суд домоглася, щоби її працевлаштували. 
За словами Галини Федькович, у справах про зґвалтування, 98 відсотків потерпілих – жінки. При цьому 40 відсотків потерпілих були знайомі з кривдниками.
– У 24 відсотках з рішення суду видно, що не знайомі. І у 36 відсотках справ у рішеннях суду не видно, чи були знайомі чи ні. Потерпілі часто кажуть, що соромилися говорити про зґвалтування, якщо пояснення відбирав чоловік-міліціонер. І також моніторинг судових спав показав дуже низький рівень морального відшкодування. Тільки у 19 випадках були заявлено про моральне відшкодування, – каже юрист. 
Увесь цей аналіз судових справ разом з рекомендаціями будуть передані суддям, щоби вони могли використати поради у своїй практиці. 
Довідка
Моніторинг судових рішень з питань захисту від ґендерної дискримінації проводила ГО «Центр «Жіночі перспективи» за підтримки проекту USAID «Справедливе правосуддя».

У рамках проекту було проаналізовано майже 1 500 судових рішень у цивільних, кримінальних та адміністративних справах.
Окрім того, було організовано фокус-групи із суддями та адвокатами, в яких обговорили проблеми захисту від дисикримінації за ознакою статі у судах.

Аналіз судових рішень, зокрема, показав, що, незважаючи на те, що Закон України «Про забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків» діє з 2005 року, судова практика із застосування норм цього закону є незначна – лише 132 судових рішення містять посилання на цей закон.
Норми закону про захист від сексуальних домагань практично не застосовують, а майже 80% справ, пов’язаних із сексуальними домаганнями на робочому місці, стосуються позовів від чоловіків, яких звинувачували в сексуальних домаганнях. Саме чоловіки вимагали захисту своєї честі, гідності, ділової репутації, визнання інформації про вчинення сексуальних домагань недостовірною, а також її спростування та відшкодування моральної шкоди.

Проект USAID «Справедливе правосуддя» працює в Україні з жовтня 2011 року. Мета проекту – сприяти утвердженню верховенства права в Україні через підтримку судової реформи, підвищення рівня прозорості та підзвітності судової системи, поліпшення обізнаності громадян із діяльністю судової системи та зростання довіри суспільства до судової влади.

Архіви