Україні треба запозичувати від $3 млрд на місяць, щоб існувати, – експерт

Уряд України має у місяць здійснювати зовнішні запозичення у розмірі щонайменше 3 млрд доларів США, щоб Україна могла як держава виконувати свої соціально-економічні та фінансові зобов’язання, – заявив 3 лютого під час прес-конференції у Прес-клубі директор Інституту трансформації суспільства Олег Соскін.

За словами експерта, сьогодні Україна перебуває у стані соціально-економічного краху і неспроможна забезпечити процес відтворення.

«Так, у грудні 2010 року уряд здійснив зовнішніх запозичень на 4 млрд доларів. Не був повернутий кредит на суму 2 млрд грн російському банкові ВТБ. Його пролонговано ще не півроку з більшим відсотком. Також було здійснено запозичення від МВФ на 1,5 млрд доларів, таким чином загальний борг перед МВФ перевищив 15 млрд доларів. Також зроблено запозичення на зовнішніх ринках другого випуску українських єврооблігацій на 500 млн доларів. Ще 100 млн доларів було до розміщено в січні», – розповів Соскін.

За його словами, саме завдяки цим коштам була певною міро збережена стабільність, але вона «дуже крихка, фантомна», адже НБУ, стверджує експерт, продовжує емісію грошей.

«У грудні, коли банк очолив Арбузов, друг сім’ї Януковича, було надруковано готівки та безготівки на суму 24,3 млрд грн. Також у грудні гривневої готівки і безготівки було вкинуто в обіг на суму 9,658 млрд грн», – сказав Олег Соскін.

Загалом грошова маса в обігу в Україні впродовж 2010 року, за словами експерта, зросла на 111 млрд грн, тобто більше, ніжна 1/5.

«Базових причин для цього не було. Але навіть офіційно вони (влада) дають ріст ВВП біля 4%, хоча реального росту ВВП не було, натомість внутрішні і зовнішні запозичення та державний борг зросли з 39 млрд доларів до майже 55 млрд доларів. Запозичення з відсотками увійшли у ВВП – якщо їх забрати, то буде падіння ВВП. Зовнішній торговельний баланс від’ємний, при чому, тільки з Росією він становить мінус 7-8 млрд доларів. Країна живе в борг, за рахунок запозичень. Загалом зовнішній, державний і корпоративний борг становить 112 млрд доларі, що перевищує річний ВВП України», – сказав Соскін.

Також він наголосив, що зараз у дуже скрутному становищі банківська система, державні банки не можуть видавати депозитів.

Нагадаємо, у листопаді 2008 року МВФ  ухвалив рішення про надання Україні дворічної програми кредитування stand-by на близько 16,4 млрд дол. У 2008-2009 роках Україна одержала три транші кредиту на загальну суму 12 млрд дол. Четвертий транш у розмірі 3,8 млрд дол. Україна розраховувала одержати в листопаді 2009 року, проте через проведення президентських виборів кошти виділено не було.

Після відставки уряду Юлії Тимошенко новий уряд Миколи Азарова за домовленістю з МВФ закрив діючу кредитну лінію і почав співпрацю з Фондом за новою програмою.

Програма співпраці України і МВФ, схвалена в липні 2010 року, передбачає виділення Україні кредиту на суму 15,15 млрд дол. Термін дії програми становить 2,5 року. Кошти залучаються під ставку 3,5% річних.

Відразу після схвалення програми співпраці Україна одержала перший транш цього кредиту МВФ у розмірі 1,89 млрд дол.

Рада директорів Міжнародного валютного фонду на засіданні 22 грудня 2010 року ухвалила рішення про виділення Україні другого траншу кредиту stand-by в обсягу 1 млрд SDR, що становить 1,5 млрд дол. Кошти можуть надійти до України після початку проведення пенсійної реформи.

Архіви