Украдено у львів’ян: місто недоотримало пів мільярда грн від продажу земельних ділянок

Цьогоріч до бюджету розвитку міста від продажу земельних ділянок та об’єктів нерухомості надійшло лише 17,8 млн грн замість запланованих 111,3 млн грн. А від відчуження майна, що перебуває в комунальній власності – лише 24 млн грн, замість запланованих 143 млн грн. Тобто, майже у 6 разів менше!

Враховуючи, що на кожному пленарному засіданні сесії Львівської міськради левову частку питань становлять земельні, постає питання: а чому так мало?

Андріана Шехлович, економістка, голова економічної експертної групи Української Галицької партії, пояснює, що міська рада використовує тіньові схеми, за якими кошти йдуть не до бюджету міста, а осідають у кишенях певного кола осіб.

– Наприклад, за ділянку на проспекті Чорновола, 67б місто недоотримало близько 20 мільйонів гривень, – заявила вона на засіданні «Як створення ОТГ і коронавірусний карантин вплинуть на формування бюджетів 2021» у Львівському пресклубі. – Там мав бути паркінг, який став багатоповерхівкою. Інший приклад – завод «Полярон», який штучно довели до банкрутства, мав 3,5 га землі. Але 20 тис кв метрів площі було продано 4,5 млн грн. Це – мізерна сума, тільки земельна ділянка на 350 соток під забудову коштувала би на аукціоні не менше ніж 100 млн грн. Ми з експертами Української Галицької партії проаналізували 10 прикладів таких зловживань і порахували, що місто недоотримало близько 500 мільйонів гривень.

За інформацією економістки, ненадходження до міського бюджету на першу половину 2020 року становлять 750 млн грн, а це майже 10% дохідної частини бюджету. Але не можна всі біди списувати на епідемію, бо безвідповідальні, а нерідко й злочинні дії чиновників завдають Львову більше збитків, аніж коронавірус.

Так, короновірусна криза завдала значних збитків українській економіці, – пояснила Андріана Шехлович. – У другому кварталі 2020 року в Україні впало ВВП на 11%. Тисячі підприємців у Львові та й Україні загалом через карантин переживають надзвичайно складні часи. Багато з них призупинили свою діяльність, терплять збитки і не можуть виплачувати зарплати своїм працівникам. Це особливо відчутно для Львова, де основним видом підприємницької діяльності є сфера послуг, яка найбільше постраждала від кризи. Крім того, у Львові на час карантину місцевих підприємців звільнили від сплати туристичного збору, єдиного податку для І та ІІ групи ФОПів.

Через те, що багато бізнесів не працювали і продовжують «карантинити», міський бюджет насправді не отримує суттєвих податкових надходжень. Але проблема в тому, що замість оптимізації розвитку економіки, міська влада дедалі більше залазить у борги, наголошує економістка:

– У більшості випадків ці кредити не є виправданими. Я розумію, якщо ми беремо гроші в борг, то будуємо, створюємо робочі місця і маємо прибуток. Але брати кошти на зарплати працівникам комунальних підприємств – це просто абсурд. Позичати можна. Але потрібно добре думати, на що саме ми позичаємо. Бо інакше природно виникає чергова дірка у бюджеті, і покривати борг буде дедалі складніше. На жаль, міська влада обрала політику боргової ями. У 2020 рік ми ввійшли зі сукупною кількістю місцевих гарантій та запозичень на 7,1 млрд грн. Цю суму потрібно віддати до 2031 року. Цьогоріч доведеться погасити кредиторам 713,6 млн грн, а в 2021 році – 1,2 млрд грн, тобто майже удвічі більше, – повідомила Андріана Шехлович.

На її думку, щоб виправити ситуацію, необхідно негайно зробити інвентаризацію всіх об’єктів комунальної власності і оприлюднити цю інформацію. А також провести реформу комунальних підприємств та всіх наданих об’єктів на предмет використання їх за призначенням.

– А головне, потрібні лише прозорі публічні аукціони в системі Прозоро для передання в оренду чи відчуження об’єктів комунального майна. Тільки так львів’яни зможуть простежити, щоб влада їх не обкрадала, – наголосила Андріана Шехлович.

Відео: Львівський пресклуб

Архіви