5 вересня стартував виборчий процес. А 7 і 8 вересня уже відбулися перші засідання виборчих комісій. Більшість членів комісій прийняли присягу. Всі районні виборчі комісії стали правочинними. Проблемних комісій, де би були конфлікти, наразі немає.
Проте вона зазначає, що районні та міські органи влади ще не забезпечили виборчі комісії технікою (обладнанням), а десь не було навіть приміщень для роботи.
Також Наталія Радиш зауважила, що досвід членів виборчих комісій бажав би бути ліпшим.
– Лише Львівська міська і Львівська обласна виборчі комісії мають третину новачків. У всіх інших комісіях близько 70 відсотків членів комісії взагалі без досвіду роботи у комісіях саме такого рівня, – каже вона.
Оскільки інформація про найдосвідченіших членів виборчих комісій є відкритою і є на сайті мережі «Опора», то «Щоденний Львів» теж переглянув цей список. Вражає, що деякі досвідчені члени комісії мають досвід роботи від комуністичної партії, або від «регіоналів», або ж від партії Королевської. Так, одна з них (http://tvk.oporaua.org/?q=%D0%A0%D0%B0%D0%B4%D0%B8%D1%88%20%D0%86%D1%80%D0%B8%D0%BD%D0%B0%20%D0%AE%D1%80%D1%96%D1%97%D0%B2%D0%BD%D0%B0) була п’ять разів членом виборчої комісії і представляла при цьому компартію України, партію регіонів та на виборах президента – Віктора Януковича.
Також спостерігачі від «Опори» зазначили, що у виборчих комісія працюватимуть лише 30 відсотків чоловіків і 70 % – жінок. Середній вік члена виборчої комісії у Львівській області – 43 роки.
– Вони – одні з наймолодших в Україні. Лише в Києві середній вік 41 рік. У всіх інших областях члени комісій є старшими, – каже Наталя Радиш.
Спостерігачі також зазначили, що політичні партії втратили можливість бути представленими у селищних, сільських і міських територіальних виборчих комісіях.
– Найбільшу кількість подань зробили «Солідарність» і «Батьківщина». У підсумку вони і мають найбільше представництво у цих комісіях. Ми можемо спрогнозувати, що буде величезна проблема, коли почнуть формуватися дільничні виборчі комісії, оскільки бачимо незацікавленість політичних партій робити свої подання, – каже довготерміновий спостерігач ОПОРИ за місцевими виборами 2015.
Також постала проблема з виокремленням округів.
– Наприклад, Бібрка буде обирати трьох депутатів до районної ради. Натомість протягом останніх виборів у місті було тільки дві виборчі дільниці. Деякі виборці звикли, що вони належать до однієї чи до іншої, а зараз буде створюватися третя. І комісія має «порізати» так, щоби всі дільниці мали однакову кількість виборців. А виборцям доведеться зрозуміти, що вони голосують уже в іншому місці, – каже Наталя Радиш.