У Львові презетували фотолітопис до 25-річчя Незалежності України

До фотоальбому який присвячений 25-річниці сучасної української державності, ввійшло понад п’ять тисяч світлин. Їх добирали з десятка тисяч фотографій, які висвітлюють майже 500 тисяч подій, що відбулися в Україні за останню чверть століття.

Про це сьогодні, 17 вересня, під час презентації фотолітопису «Ще не вмерла України ні слава, ні воля! Шлях нескорених», яка відбулася у Львівському прес-клубі, повідомив співавтор і співкерівник проекту, голова благодійного фонду «Відродження України» Олександр Святоцький. 

Цей фотоальбом унікальний ще й тим, що має музичний супровід. Коли відкриваєш першу сторінку, то звучать пісня Тараса Петриненка «Україна». 

– У книгу вмонтовано чіп, – пояснює Олександр Святоцький. 

За його словами, фотоальбом має дві назви. Одна – на упаковці, інша – на самій книзі. 

– Щодо назви, то було багато пропозицій. Я зупинився на перших рядках гімну з тексту Чубинського, з оригіналу. Хоча дехто каже, що це – сумні слова, – пояснює співавтор альбому. 

Також на обкладинці присутній ескіз великого герба України. 

– На жаль, Україна не визначилася з великим гербом. Я переглянув всі проекти великого герба. І обрав цей, автором якого є Олексій Руденко. В самому фотоальбомі розміщений малий герб, знайомий всім українцям, – презентує роботу Олександр Святоцький.

Він також зауважив, що, можливо, для нинішньої молоді ані герби України, ані гасла «Слава Україні» та «Героям слава» не видаються загрозливими. Але йому доводилося зустрічатися з українцями, яких за ці гасла переслідувало КГБ. 

Науковий редактор видання, директор «Мистецького фонду імені Короля Данила» Роман Грицьків розповів, що фотоальбом складається з шести розділів. 

Перший – «На шляху до відродження Незалежності України». Він охоплює  1985-1990 роки.

– Тут представлені львівські фотографії, тому що Львів тоді був в центрі подій. Разом з тим не забувають і події в центральній Україні, наприклад, в Чорнобилі, – розповідає Роман Грицьків. 

Другий – «Становлення  Незалежної України», період 1991-2004 років.

–  Тоді відбувалося становлення економіки, суспільство вже дозріло до певних національних цінностей. І тоді сталася Помаранчева революція, – пояснює науковий редактор видання. 

Третій розділ присвячений Помарачевій революції та подіям, які відбувалися після неї. Коротко кажучи, після революції відбулася певна контрреволюція. І станом на 2013 рік Україна стояла на порозі втрати незалежності.

Четвертий розділ присвячений Революції Гідності. 

– Це – одна з найбільш трагічних сторінок нашої історії, тому що ми майже всі перейшли через це. Тільки тому, що одна людина хотіла відновити радянський союз, ми втратили дуже багато людей, – говорить Роман Грицьків. 

У п’ятому розділі знайшли своє відображення світлини, які показують події, що зараз відбуваються на Сході України. А також – економічні реформи та здобутки України в зовнішній політиці. 

Шостий розділ присвячений героям, якими пишається Україна. 

– Дуже багато українців заслуговують бути згаданими тут – Тарас Шевченко, Іван Франко, Степан Бандера, Митрополит Шептицький, Роман Шухевич, козацькі гетьмани, відомі спортсмени, науковці, митці, – перегортає сторінки фотолітопису Роман Грицьків.

Також Олександр Святоцький повідомив, що зараз йде робота над створенням фотоальбому, присвячено сму сторіччю Української національній революції 1917 року. В тому фотоальбомі будуть світлини, які висвітлюють державотворчість України, починаючи з Центральної Ради і до Карпатської України. В цей фотоальбом вже планують вмонтувати відео чіп, на який запишуть відеохроніки тих часів. 

Архіви