У Львові презентували книгу про Архієпископа Більчевського – ініціатора зведення костелу Ельжбети

Семінарійній каплиці Львівської Архідієцезії РКЦ відбулася презентація книги «Святий Архієпископ Львова Йосиф Більчевський».

На круглий стіл з авторами книги зійшлися представники різних конфесій, наукових установ, представники польської громади Львова, журналісти. Також прибули освітяни із Любліна (Люблінський католицький університет). Митрополиту Львівському РКЦ Мечиславу Мокшицькому була вручена медаль «ХХХ років Польського Католицько-Суспільного Союзу».

Книга «Святий Архієпископ Львова Йосиф Більчевський» присвячена Митрополиту Йосифу Більчевському. Він довгий час займався науковою діяльністю, вивчав теологію та догматику, був деканом богословського факультету Львівського університету, а пізніше – його ректором. У 1900 році Більчевського призначено Львівським Архієпископом. Приймаючи під своє керівництво Львівську Архідієцезію, новий Архієпископ прагнув усю душу і сили віддати служінню Богу та людям.

Й. Більчевський був особливо вразливим до соціальної несправедливості, оскільки ще з дитинства зазнав чимало бід. Став одним із перших ієрархів Галичини, хто боровся з соціальними проблемами та нерівністю. Також був великим будівничим храмів у Львівській Архідієцезії.

Як зазначив Юрій Смірнов, редактор газети «Кур’єр Галіцийський» та автор однієї із статей книги, «Архієпископ дуже добре розумів потребу побудови нових святинь. Особливо в тих місцях, де їх не було, тобто, на провінції». Саме за його ініціативи були збудовані десятки сакральних пам’яток у селах – там, де вони були вкрай необхідні людям. У Львові він став ініціатором зведення двох важливих святинь – костелу Святої Ельжбети (церка Святих Ольги та Єлизавети) і Католицького дому.

Загалом із початком пастирського служіння Йосифа Більчевського виокремлюються дві важливі риси – збільшення кількості місцевого духовенства, а також примноження парафіяльних спільнот на території Львівської Архідієцезії РКЦ.

Декан історичного факультету ЛНУ ім. І.Франка Роман Шуст вважає, що Архієпископ Більчевський набув лику Святого, оскільки в період надзвичайно важких часів – українсько-польського протистояння, знайшов сили вистояти, об’єднавши спільні зусилля разом із Митрополитом Андреєм Шептицьким.

«Зараз готується книга про ректорів нашого університету. Певна річ, у ній буде вміщена стаття про Йосифа Більчевського», – розповів Роман Мар’янович.

Презентована книга «Святий Архієпископ Львова Йосиф Більчевський» складається з 14 статей-рефератів, які розкривають різні сторони діяльності блаженного ієрарха Більчевського. У ній представлено комплексне відтворення постаті Архієпископа на основі досі невідомих фактів про нього. Книга вийшла друком нещодавно і приурочена до 10-річчя візиту Папи Івана Павла ІІ до Львова. Наклад становить 500 примірників. Розповсюджується вона переважно у вузькому колі представників духовенства, істориків та науковців.

Архіви