Як розповіла 16 серпня на прес-конференції «Сьогодні тварини – завтра люди! Хто стоїть за отруєнням собак у Львові» член ради Львівського міського товариства захисту тварин Ольга Сидор, інформація про отруєння тварин почала надходити з квітня, натомість про системні та жорстокі випадки отруєння – з липня цього року. На сьогодні таких випадків зафіксовано близько 70, однак вона припускає, що насправді їх може бути і вдвічі більше.
Також мертвих тварин знаходять на вул. Любінській, Кульпарківській, Петлюри, Тролейбусній, на Майорівці, на вул. Липинського, Науковій тощо.
«Часто це безпритульні собаки. Але серед них є і опікунські – собаки, за якими доглядають так звані опікуни, яким не байдужа доля тварини. Такі собаки стерильні. Завдяки таким опікунам в окремих районах ситуація з безпритульними тваринами підконтрольна. Загалом у Львові близько 30 таких опікунів. Щоправда, їхня діяльність не регулюється юридично. Вони доглядають за близько 30 собаками. Також серед отруєних – господарські тварини», – сказала Ольга Сидор.
З її слів, визначити отруту за допомогою ветеринарної експертизи не вдається – немає технічних можливостей, мовляв, для цього необхідна судово-медична експертиза, однак її правоохоронці не призначають.
Захисники тварин наголошують, що отруєння тварин передбачає кримінальне покарання за жорстоке поводження з тваринами, адміністративне покарання (якщо йдеться про господарську собаку). Однак у Львові досі не порушено справ за такими фактами.
Євген Фурсов, голова Львівського міського товариства захисту тварин наголошує, що за результатами 25 звернень до правоохоронців щодо отруєння собак, правоохоронцями не було знайдено складу злочину жодного разу.
Отруюють тварин, на думку захисників тварин, «психічно хворі люди». Однак їх робота, кажуть у товаристві, вигідна і місцевій владі, яка фактично не фінансує гуманні способи контролю за безпритульними тваринами. Зі слів Фурсова, ненависники собак діляться інформацією, рецептами, своїми «здобутками» на сайті vreditelyam.net. Також захисники тварин інформують, що отримують повідомлення від мешканців, що білий мікроавтобус, який нібито належить ЛКП «Лев» їздить і розкидує щось вулицями міста, після цього на ранок там знаходять мертвих тварин.
Своєю чергою, екс-депутат Львівської міської ради Анатолій Забарило наголосив, що захисники тварин вимагають від правоохоронців знайти і жорстко покарати зловмисників. Також, з його слів, мешканці, чиїх собак отруїли, повинні виявляти більш актину позицію, фіксувати все на фото чи відеотехніку, звертатись у відповідні служби.
Водночас, захисники тварин наголошують, що отруєну собаку можна спробувати врятувати, вколовши вітамін В6.
Як інформував ZAXID.NET, речник ГУ МВС України у Львівській області Денис Харчук заявляє, що у зв’язку із загибеллю собак у Львові на вул. Стрийській, серед яких були і домашні тварини, «проводилась перевірка».
«Інкримінувати щось комусь немає статті, не передбачено… Щоб говорити про отруєння, треба провести експертизу. Але немає статті кримінального кодексу, не передбачено відповідальних за таке. За жорстоке поводження з тваринами так, але кваліфікувати це як жорстоке поводження – ні. Якби знущались, били тварин – тоді так. Але ці дії кваліфікувати тяжко», – пояснив Денис Харчук. Він додав, що експертизу «обіцяли провести громадські організації, але вони її не провели».
Нагадаємо, у Львові знову знаходять мертвих собак. Так, трупи 4 тварин знайшли на вул. Стрийській 23 липня цього року. Ще одну мертву собаку знайшли на вул. Гашека 25 липня. Окрім того, за інформацією в. о. директора ЛКП «ЛЕВ» Романа Гарматія, двох мертвих господарських собак знайшли на вул. Стрийській, 101. У цих тварин були опікуни, які доглядали за ними, тварини були стерилізовані, мали щеплення, тобто, були безпечні для оточуючих.
Водночас мер Львова Андрій Садовий каже, що тварин, швидше за все, отруїли.