У 35 ОТГ на Львівщині – лише 2 центри з надання соцпослуг

На Львівщині з серпня 2018 року і дотепер проведено перші робочі зустрічі у 15 ОТГ та 5 містах обласного значення для глибшого розуміння проблеми торгівлі людьми, виявлення постраждалих від цього злочину та надання їм необхідної допомоги.

Про це йшлося 29 листопада на прес-конференції, яку ініціювала ГО “Центр “Жіночі перспективи” в межах реалізації проекту “Впровадження Національного механізму взаємодії (НМВ) суб’єктів, які здійснюють заходи у сфері протидії торгівлі людьми, в тому числі дітьми, у Львівській області”.

Організатори заходу наголосили, що відповідно до нових змін у законодавстві органи місцевого самоврядування будуть долучені та включені в коло суб’єктів Національного механізму взаємодії (НМВ), які мають протидіяти торгівлі людьми.

Торгівля людьми є надзвичайно глобальною та прибутковою злочинною індустрією в світі. За рівнем доходів вона поступається лише продажам наркотиків та зброї. З 1991 року до 2017 року в Україні, за аналітичними даними Міжнародної організації з міграції (МОМ), від торгівлі людьми постраждало понад 230 000 українців. У Львівській області впродовж 2017 року було виявлено 15 осіб, які постраждали від торгівлі людьми, в тому числі – 1 дитина. Зростає також проблема внутрішньої торгівлі людьми (10% від виявлених випадків, за даними МОМ). Це робить Україну однією з основних країн походження постраждалих від сучасного рабства в Європі.

Незважаючи на те, що в останні роки Уряд України мобілізував ресурси для вирішення проблеми торгівлі людьми, зокрема, у 2016 році була прийнята “Державна соціальна програма протидії торгівлі людьми на період до 2020 року”, проблема сучасного рабства є актуальною для Львівщини.

Адже в умовах соціально-економічної кризи, згідно з “Дослідженням з питань міграції та торгівлі людьми в Україні, 2017”, яке було проведене на замовлення представництва Міжнародної організації з міграції, у Львівській області потенційними трудовими мігрантами – тими, хто найближчим часом планує знайти роботу за кордоном – є 60 000 осіб (це 15% від всього населення!). При цьому 28% населення Львівщини належить до вразливої групи в сфері торгівлі людьми. Тобто, ці люди готові погодитися на роботу без офіційного працевлаштування, навіть на нелегальному виробництві, віддати працедавцю свій паспорт тощо. 

Учасники прес-конференції назвали проблему, яка потребує нагального вирішення. Це – недостатній рівень виявлення осіб, постраждалих від торгівлі людьми (ОПТЛ), в тому числі – дітей, а також – недостатня обізнаність населення області (особливо, мешканців сільської місцевості та малих міст) з проблемою торгівлі людьми, в тому числі – наслідками неврегульованої міграції. 

В області створено 35 ОТГ, але є лише 2 центри надання соціальних послуг, з яких жоден не має підготовлених фахівців у сфері виявлення і надання допомоги ОПТЛ.

Проект має поглибити розуміння проблеми торгівлі людьми і забезпечити постраждалим безперешкодний доступ до інформації та допомоги; підвищити обізнаність і кваліфікацію працівників служб, які виявляють постраждалих від торгівлі людьми та надають їм потрібну 

допомогу, а також сприяти взаємодії суб’єктів Національного механізму взаємодії (НМВ) Львівської області; підвищити обізнаність населення області щодо ризиків потрапляння у сучасне рабство та можливостей отримання допомоги.

У межах проекту буде створено Електронний довідник для держслужбовців і Пам’ятка з питань перенаправлення осіб, постраждалих від торгівлі людьми. Буде також напрацьовано методичні рекомендації з використання критеріїв для виявлення ОПТЛ та рекомендації для внесення відповідних змін до посадових обов’язків фахівців із соціальної роботи.

Центр “Жіночі перспективи” впроваджує проект спільно з Міжнародною організацією з міграції (МОМ) за фінансової підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), Міністерства закордонних справ, торгівлі й розвитку Канади (DFATD) та Міністерства закордонних справ Норвегії. Основними партнерами проекту у Львівській області є Департамент соціального захисту населення ЛОДА, Управління по боротьбі зі злочинами, пов’язаними з торгівлею людьми, ГУ НП у Львівській області, Львівський обласний центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, Служба у справах дітей ЛОДА.

Довідка

ГО “Центр “Жіночі перспективи” одна з перших в Україні почала порушувати проблему торгівлі людьми. Впродовж 20 років у співпраці з багатьма міжнародними організаціями, зокрема – МОМ, проводить заходи, спрямовані на: попередження  торгівлі людьми в Україні; захист прав осіб, потерпілих від торгівлі людьми, та надання їм якісних послуг на базі організації; сприяння розширенню якісних (відповідних до міжнародних стандартів) послуг для потерпілих з боку держави, застосуванню міжнародних норм прав людини при розгляді справ з торгівлі людьми.

Сьогодні організація є основним партнером державної влади у Львівській області у сфері протидії торгівлі людьми, а саме, в організації і реалізації інформаційно-просвітницької роботи, виявленні та наданні допомоги ОПТЛ. 

Центр “Жіночі перспективи” здійснював усі етапи впровадження і поширення НМВ у Львівській області і є постійним членом обласної координаційної ради при ЛОДА, успішно ініціював залучення до роботи обласної координаційної ради 6 ГО області, а також має досвідчених фахівців у сфері протидії торгівлі людьми.

Важливі дати, які охоплює Міжнародна кампанія “16 днів протидії гендерно зумовленому насильству” 

25 листопада – Міжнародний день боротьби з насильством щодо жінок

1 грудня – Всесвітній день боротьби зі СНІДом

2 грудня – Міжнародний день боротьби за скасування  рабства

3 грудня – Міжнародний день людей з інвалідністю

5 грудня – Міжнародний день волонтера

6 грудня – вшанування пам’яті студенток, розстріляних у Монреалі (14 жінок-студенток були вбиті злочинцем лише через те, що «вони були феміністками»).

9 грудня – Міжнародний день боротьби з корупцією

10 грудня – Міжнародний день прав людини. Цього дня 1948 року уряди країн-членів ООН визнали права людини “на життя, свободу та недоторканість особи для всіх без винятків”, підписавши Загальну Декларацію прав людини.

Міжнародна кампанія “16 днів протидії гендерно зумовленому насильству” була ініційована Першим всесвітнім інститутом жіночого лідерства ще у 1991 році. Україна приєдналася до цієї ініціативи в 2000 році. У цьому ж році у Львові Центр “Жіночі перспективи” провів акцію “За світ без насильства”, яка отримала широкий резонанс в Україні. Відтоді щорічно Центр проводить різні заходи для привернення уваги громадськості до актуальних для українського суспільства проблем – подолання домашнього насильства, протидії торгівлі людьми, інших форм гендерно обумовленого насильства і забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків.

Архіви