Сьогодні у Львові екс-генпрокурор Майдану осудив «Слугу народу»

До сьогодні виборчу комісію в одномандатному виборчому окрузі №124 очолювала рідна сестра дружини Олега Махніцького. А Юрій Камельчук досі має три судимості – за статтями 342, 172 та 296 ККУ. А також проти нього відкрили кримінальне провадження за статтею 190 (шахрайство).

Все це з’ясувалося сьогодні, 9 липня, під час виборчих дебатів за проектом «Інтерактивні відеодебати, відеодискусії і відеомарафон суб’єктів виборчого процесу з дотриманням гендерного паритету», які відбулися у Львівському пресклубі. Дебатери балотуються у виборчому окрузі №124.

Щоправда, сьогодні зранку в цьому окрузі голову комісії вже замінили.

– Вона не є моєю особистою родичкою. Але навіть якщо би й була, то це законом не заборонено. Але вчора ЦВК прийняла рішення замінити її. І тепер вона не є ні головою, ні членом окружної виборчої комісії, ні членом будь-якої дільничної виборчої комісії в окрузі. До призначення чи зміни голови окружної комісії я, як кандидат, жодного відношення не маю. Це рішення від мене не залежить, – відвів від себе удар самовисуванець у цьому окрузі Олег Махніцький.  

Що стосується судимостей висуванця від «Слуги народу» Юрія Камельчука, то він прокоментував відкриття кримінального провадження.

– Я не отримував жодного повідомлення про це, і я не знав про цю справу до цього моменту. І зараз юристи готують документи, щоби з’ясувати, в чому там справа, і що там насправді є. Але розкажу коротко про ситуацію. Товар, який замовляла ця людина, утримувався на складі у Львові майже два роки. Клієнт за ним не приходив. Компанія повідомила мене, що через рік ці вироби мусять бути утилізованими. Я телефонував клієнту, але він не з’являвся. На жаль, його вироби утилізували. А  коли він нарешті з’явився, через деякий час після утилізації, то почав вимагати повернути кошти. Зараз виходить так, що і людина має рацію, і я не міг повпливати на цю ситуацію. Якщо він досі вважає, що я йому винен ці кошти, то я йому їх поверну, – пообіцяв кандидат від партії «Слуга народу».

Що стосується одного з вироків суду, то, за словами Юрія Камельчука, він не винен.

– Це було ДТП з п’яними велосипедистами. Кілька експертиз підтвердили, що в них було 2,5 та 2,8 проміле алкоголю в крові. Натомість міліція спробувала примусити здати мене моє авто на штрафмайданчик через те, що я не приїжджав на експертизу. Хоча жодних викликів я не отримував. Слідчий тримав мене в кабінеті силою, не дозволяв викликати адвоката. Я таки подзвонив своєму батькові. Він прийшов і звелів мені йти геть. Я пішов, але п’ятеро міліціонерів скрутили мого батька, пенсіонера-шахтаря, інваліда, побили його. А потім заявили, що він побив міліціонерів. Прокуратура вимагала від нас тисячу доларів для вирішення питання. А тодішній начальник міліції не вірив мені, – розповів Юрій Камельчук 

Поза тим, за його словами, він є бізнесменом. 

– Я проживаю у Червонограді, де з 2004 року існує мій бізнес. Я сплачую податки та розвиваю підприємництво. Зараз я ще займаюся й підприємницькою освітою та бізнес-консультуванням. Я вивчав цей досвід у більше, ніж двадцяти країнах. Найцікавішим він для мене виявився в Сингапурі, Швеції, Іспанії і Польщі, – каже Юрій Камельчук. І додає, що у Верховній Раді має намір просувати законопроекти, які допоможуть підприємцям розвивати свій бізнес. 

Натомість його опонент в окрузі, Олег Махніцький, дуже відомий в Україні. Після Революції Гідності він посів крісло Генерального прокурора Україниі і попрацював там три місяці. 

– Я заарештував тоді 12 працівників «Беркуту», в тому числі й командира роти – Дмитра Садовника, який керував операцією з розстрілів на Майдані. Генеральна прокуратура під моїм керівництвом провела досудове розслідування. Справа йшла до завершення. Залишалося тільки отримати результати експертиз. Але після обрання Президентом Петро Порошенко мені чітко сказав: «Я до тебе претензій не маю, але я цю посаду обіцяв Яремі». Я за посаду не тримався, але мені треба було ще три місяці, аби скерувати справу з розстрілів на Майдані до суду. Мене запевнили, що справу завершать та передадуть до суду. Але після мого звільнення всіх працівників «Беркуту» відпустили. А Дмитро Садовнік втік до Росії. Що з цією справою зараз, я не знаю, – відзвітував Махніцький за свою роботу в той час. 

За його словами, він і надалі підтримує партію ВО «Свобода». Але мусив вийти з її лав, коли обійняв високу посаду. 

А ось його опонент, Юрій Камельчук, не відразу закохався у партію «Слуга народу».

– Це – не любов з першого погляду. Я приглядався та прислуховувався до тих людей, які зараз йдуть до парламенту. Я зрозумів, що їхні наміри є добрими. Саме цій політичній силі і цим людям на даний момент я довіряю найбільше. І відчуваю, що наші цінності подібні. Але якщо щось не відповідатиме моїм внутрішнім переконанням, то я вступатиму в діалог. А за кардинальних розходжень, буду думати що робити далі. Це – не сліпа любов, а розумний та свідомий мій вибір, – переконує він.  

Про те, хто і де перевірив, що команда партії «Слуга народу» – вірна та чесна, як це написав у своїх передвиборчій програмі Юрій Камельчук, він сказати не міг.

– Якщо ти приєднуєшся до якоїсь команди, то починаєш в неї вірити. Командний дух та результат залежить від того, чи один одному вірять, – стверджує висуванець цієї партії. 

А ось його опонент у партії «Слуга народу» бачить «темних конячок». 

– Якщо в списку цієї партії були би люди, які стоять на позиціях національних інтересів держави, тоді би можна було робити висновки. На жаль, в списках партії є такі собі «темені конячки». Більше того, кожного разу виявляються фігури, що мають відношення до п’ятої колони. Нещодавно було з’ясовано, що 22 номер в списку партії є кумом Віктора Медведчука. Тут з’являлися особи, які мають відношення до колишнього злочинного режиму Віктора Януковича чи до його сім’ї. Тому на сьогодні я не маю переконання, що це – чесні та порядні люди. Але я також не можу казати, що там всі є поганими людьми. Ми про цю команду ще нічого не знаємо. Думаю, що висновки ми зробимо після обрання Верховної Ради. Я не маю наміру огульно  критикувати та звинувачувати, – говорить Олег Махніцький. 

Опоненти знайшли і точки дотику у поглядах та те, хто є найбільшим ворогом держави.

– На даний момент – ворожі сили, більшість яких зосереджена в Росії. А також – особиста безвідповідальність людей при владі. На нижчій ланці -невпевненість людей у власних силах та зневіра у власному голосі та думці. І через це – втеча від проблем. В тому числі і втеча за кордон, – каже кандидат від партії «Слуга народу».

З ним погоджується Олег Махніцький.

– Крім того, що є зовнішній ворог, з яким ми перебуваємо у стані війни, більш шкідливішим для України є внутрішній ворог. Це – коли представники великого бізнесу набули мільярдні статки злочинним та незаконним шляхом. І сьогодні вони делегують своїх представників у владу. Це є зрощення влади з незаконно набутим бізнесом. Сьогодні вони тримають заручниками весь український народ. Закони роблять під них. Усі порядки встановлюють під них, – переконаний колишній генпрокурор. 

Крім того, вони обидва готові боротися з корупцією у вугледобувній галузі. 

– Коли ми розслідували злочини режиму Януковича, то найбільше злочинних діянь та порушень виявили у сфері паливно-енергетичного комплексу. Тут –найбільша сума викрадених коштів. Це стосується й вугледобувної галузі. Я вважаю, що цю галузь штучно доводять до паралічу. Держава створює умови не в інтересах людей, а в інтересах конкретних олігархів. На сьогодні склалася ситуація, коли олігархи, які сумнівними шляхами здобули активи енергетичних підприємств, диктують свої умови всім нам. Держава не реагує на порушення антимонопольного законодавства. Вчора я спускався в шахту. А коли я піднявся, то адміністрація мені сказала: «За декілька хвилин нам мають вимкнути електроенергію. Ви могли би й не піднятися на поверхню», – сказав Олег Махніцький. 

А його опонент стверджує, що знає все про корупцію в цій галузі з юнацького віку.

– Я про це знаю років ще з шістнадцяти. Такі собі чемоданчики возили і продовжують возити до останнього часу. А зараз п’ятий день центральна збагачувальна фабрика не бере вугілля, хоча було домовлено. Шахтарів знову заганяють в колапс та створюють можливості заборгованості. Немає відвантаженого вугілля – немає грошей, – каже Юрій Камельчук. 

У Раді колишній генпрокурор планує провадити судову реформу.

– Наша судова реформа є хворою. Над нею проводилося декілька експериментів. Було багато спроб поставити цю систему у цивілізаційне русло. Безліч реформ жодного результату не дали. Потрібно створити процес відкликання суддів. Тому що суддя призначається безстроково, на все життя. І він за той час може робити, що хоче, навіть поза межами закону. Громада повинна мати важелі стримування та противаг, щоби суддя усвідомлював, що його можуть відкликати, – пропонує Олег Махніцький.

Але обидва кандидати до Верховної Ради в окрузі № 124 жодних словом не згадали у своїх передвиборчих програмах про гендерні проблеми в країні. Хоча стверджують, що спілкуються з жінками, які виконують важку та чорну роботу. 

– Учора я був на сміттєзвалищі в Грибовичах. Там жінки без респіраторів, без спецзасобів чи спеціального взуття руками збирають пляшки та складають у спеціальні мішки, – розповів Юрій Камельчук.

Натомість його опонент вчора відвідував шахту.

– Там працюють жінки. В жахливих умовах. Вони відділяють вугілля від породи. Я навіть уявити собі не міг, що жінки можуть виконувати таку роботу, – каже Олег Махніцький.  

Довідка

Мета проекту: інформування мешканців і журналістів Львівщини та України про кандидатів у депутати Верховної Ради. Забезпечення комунікацій між виборцями, ЗМІ, експертами і кандидатами в народні депутати та їхніми командами для усвідомленого, якісного вибору нового парламенту. Підвищення рівня прозорості виборчого процесу та активізації і поліпшення діяльності ЗМІ. Паритетне представлення жінок-кандидаток для формування нового парламенту з дотриманням 30% квоти.

Проект підтримує «Медійна програма в Україні», яку виконує міжнародна неурядова організація «Internews» за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).

Архіви