Причини, за якими зупинятимуть податкові накладні, не названі, – експерт

22 березня вступає в дію постанова Кабміну №117 «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» від 21 лютого 2018 року.

Про це сьогодні, 14 березня, під час відеопрограми «Бухгалтерська правда», яка відбулася у Львівському прес-клубі, нагадала директор компанії «Академія професійного бухгалтера» Людмила Шахно.

– Цією постановою прийнято три документи. Це – «Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», «Порядок роботи комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкових накладних або відмову в такій реєстрації» та  «Порядок розгляду скарг на рішення комісій», – розповідає вона. 

Натомість ще не опубліковано критерії ризикованості платника податку, критерії ризикованості здійснення операцій та перелік показників, за якими визначають позитивну податкову історію платника податку. Ці три моменти повинна визначити Державна фіскальна служба України та опублікувати на своєму сайті до 22 березня. 

– Наразі ми маємо тільки інформацію про те, кого не будуть блокувати та порядок – як і що буде зупинено. А причини, за якими будуть зупинені накладні, ще не маємо. Тому зараз виглядає так, що всіх, хто не потрапив під категорію «не зупиняти», зупиняють, – говорить аудитор. 

За її словами, всі податкові накладні, які будуть реєструватися в ЄРПН, проходитимуть певну перевірку за трьома ознаками. Якщо податкова накладна буде відповідати, бодай, одній з тих трьох ознак, то таку податкову накладну повинні зареєструвати безперешкодно. 

Податкову накладну повинні зареєструвати, коли її виписують за операціями, які звільнені від оподаткування або якщо її виписують неплатникові ПДВ. 

Також, якщо обсяг операцій за поточний місяць за податковими накладними, які вже зареєстровано, з урахуванням цієї, яку подають на реєстрацію, не перевищує 500 тисяч гривень, та керівник-посадова особа платника податку  займає аналогічну посаду не більше, ніж у трьох (включно) платників податку. Третя ознака залежить від податкового навантаження, яке розраховує податкова. 

Якщо ж податкова накладна не потрапляє під ці три критерії, то вона підлягає моніторингу. 

– На цьому етапі її будуть моніторити за критеріями ризикованості платника податку, ризикованості здійснення операцій та за показниками позитивної податкової історії платника податку. Ви можете бути неризиковим платником, а ось операція – ризикова, – Людмила Шахно нагадала, що таких критеріїв податкова не оприлюднила.  

Якщо податкова знайде в накладній критерії ризикованості, то реєстрація такої накладної зупиняється. Інформацію про зупинення реєстрації податкових накладних податкова зобов’язана буде оприлюднювати щодня на своєму сайті. 

– У нас буде єдиний загальний реєстр заблокованих податкових накладних. Платник податку отримає квитанцію про зупинення реєстрації в електронній формі автоматично впродовж дня, – каже аудитор. 

Платник податку, чию накладну заблокували, матиме право надати пояснення та документи в електронній формі впродовж 365 днів. Якщо обсяг постачання в місяць сягає до 30 млн гривень, ці пояснення та документи регіональна комісія ДФС повинна розглянути впродовж п’яти робочих днів. Якщо ж платник податку в місяць оперує постачанням у понад 30 млн гривень, то регіональна комісія ДФС приймає попереднє рішення, яке ще раз переглядає комісія в Києві і впродовж семи днів виносить свій вердикт. 

Якщо впродовж цього строку рішення не було прийняте, то податкова накладна вважається зареєстрованою. 

Якщо рішення негативне, то впродовж десяти календарних днів платник податку має право подати скаргу. 

– Є можливість подати скаргу в електронній формі. В скарзі треба описати ситуацію, податкову накладну, рішення, причини та надати інші пояснення. Скаргу розглядають впродовж десяти календарних днів. І якщо через десять днів рішення немає, то така скарга вважається задоволеною і податкова накладну повинні зареєструвати, – аудитор радить тим, кому відмовили, звертатися до суду.  

Архіви