Прокуратура сумнівається в законності землі під забудову на вулиці Лижвярській

Мешканці вулиці Лижвярської заперечують проти спорудження житлового комплексу на місці колишнього цвинтаря та Львівського центрального парку культури і відпочинку імені Богдана Хмельницького.

Про це говорили під час пресконференції у Львівському пресклубі на тему: «Будівництво в парках і на цвинтарях Львова: системний вандалізм влади і забудовників. Скарга львів’ян в САП».

– На одній із найкоротших вулиць Львова, завдовжки 200 метрів, де розташована початкова школа та 12 двох- і триповерхових будинків (3 з яких – пам’ятки архітектури), постане аж три готелі. Будівництво планують на території колишнього Стрийського цвинтаря, де досі ще можна знайти черепи людей, – розповідає Петро Тимошик, мешканець вулиці Лижвярської.

Активісти створили петицію проти будівництва та зібрали на її підтримку понад 500 підписів мешканців Львова. Львівська міська рада повідомляла, що виконавчий комітет 22 листопада вніс зміни до рішення 2016 року, яке дозволяло будівництво, і в такий спосіб заборонить  його.

Проте на сайті міської ради рішення досі не оприлюднено. Мешканці вулиці двічі писали запит на ознайомлення з його текстом, проте відповіді не отримали. Це дає їм підстави вважати, що зміни приховують від громадськості. Тому вона звернулася до Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП). У цьому зверненні активісти пояснюють, що земельна ділянка на вулиці Лижвярській:

1.    незаконно вилучена (без необхідного погодження з Міністерством культури України) з території ЛКП «Львівський центральний парк культури і відпочинку імені Богдана Хмельницького»;
2.    протизаконно збільшена в майже 12 разів Львівською міською радою;
3.    є територію колишнього Стрийського цвинтаря.

– Парк – є частиною культурної спадщини. Ми ходили на виконкоми і наголошували, що не можуть надавати містобудівні умови, поки не розроблений історико-архітектурний план. Цього плану досі немає. Громадські діячі носять до прокуратури сотні заяв про злочини, які стосуються невиконання пам’яткоохоронного законодавства. Ці справи розглядають як звернення громадян, а не заяви про злочин. Навіть якщо громадські діячі відкривають провадження через суд, прокуратура ці справи закриває. Той, хто має владу і тримає в руках правоохоронні органи, може вирішити все, – каже Олеся Дацко, правозахисниця, член громадської ради при Львівській ОДА.

За словами правозахисниці, архітекторки, голови ГО «Народна дія Львів» Анни Біликівської, порушення будівельного законодавства відбулося при видачі Львівською міськрадою містобудівних умов і дозволів на близько 50 адрес.

– Поки нема’ історико-архітектурного плану, не можна видавати містобудівні умови на території історичного ареалу. Цей ареал поки є ще незатвердженим Міністерством культури, але є узаконений планами зонування районів Львова. Міська рада йде на будь-які порушення задля задоволення апетитів забудовників. Органи місцевого самоврядування прекрасно розуміють, що можуть робити у Львові все, що завгодно, – зауважує Анна Біликівська.

Незаконне будівництво стосується і Левандівського парку, який захищає громадський діяч Олександр Агашков. Він розповідає:

– Уже шостий рік, як ми маємо всі необхідні рішення щодо того, що територія парку була в брутальний спосіб віддана під забудову. На ділянці парку мали збудувати багатоповерхівку. Окрім цього, комунальне майно, яке слугувало громадськими вбиральнями, було передано в приватну власність.

Про те, що у Львові йде форсований наступ забудовників на парки, сквери, цвинтарі говорить і Роман Куровець, правозахисник ГО «Правозахисний центр імені генерала УНР Володимира Сікевича».

Парк «Знесіння» має державний акт на землю. У суді є позови для того, щоб скасувати цей державний акт і розв’язати руки забудовникам. Харківська, 44 (автостоянка) – пів гектара землі на території парку «Знесіння». Вже 10 років ми займаємося також справою земельної ділянки на Довбуша, 15. Є рішення суду, яке потрібно виконати, але Кабінет Міністрів уже впродовж трьох років не виконує цього рішення, – каже Роман Куровець.

Василь Гайворон, начальник управління представництва державних інтересів у суді прокуратури Львівської області запевняє, що вони зможуть зупинити незаконні забудови у місті, коли межі історичного ареалу Львова будуть встановлені.

– Ми вивчаємо питання законності відведення і набуття у власність земельної ділянки на вулиці Лижвярській. Також вивчаємо кримінальне провадження з жовтня цього року і факти самоуправства щодо самовільного захоплення та забудови земельної ділянки, – повідомляє Василь Гайворон.

Архіви