Про відпустку тривалістю 36 календарних днів. Юридичні консультації з діяльності друкованих ЗМІ

На запитання відповідає медіаюрист проектів Тернопільського прес-клубу   Ігор ФЕДОРЕНКО. «Питання щодо тривалості відпустки директора. Чи має він право на відпустку тривалістю 36 календарних днів, як журналісти, при умові, що теж виконуватиме журналістську роботу з написання і редагування матеріалів та замінятиме головного редактора під час його відсутності?». 

– Ні, директор права на відпустку, як журналіст, не має. Статтею 75 Кодексу законів про працю України та статтею 6 Закону України “Про відпустки” тривалість щорічної основної відпустки встановлено не менше ніж 24 календарних дні за відпрацьований робочий рік, який відлічується з дня укладення трудового договору. Але для деяких категорій працівників тривалість відпустки встановлюється іншими актами законодавства. Однією з таких категорій є журналісти.  Щорічна відпустка для них встановлюється  частиною 3  статті  13  Закону України  “Про  державну  підтримку  засобів  масової інформації та соціальний  захист  журналістів”: «Журналісти мають право на щорічну відпустку тривалістю 36 календарних днів та санаторно-курортне лікування за рахунок власників (засновників, співзасновників) засобів масової інформації». Частина 4 статті 2 цього Закону зазначає, що «Норми соціального захисту відповідно до цього Закону застосовуються до журналістів, і, в межах, визначених його окремими статтями, прирівняних до них інших творчих працівників зазначених засобів масової інформації». Норма закону, яка передбачає щорічну відпустку тривалістю 36 календарних днів, стосується виключно журналістів.

Класифікатор професій ДК 003:2010, призначений для застосування під час запису про роботу у трудові книжки працівників, відносить журналіста до розділу другого – професіонали, а директора та головного редактора – до розділу першого, який включає керівників. Журналіст і директор – це різні посади, які мають різні функціональні обов’язки й коло діяльності, яку зобов’язаний виконувати працівник. Те, що працівник, прийнятий на основне місце роботи на посаду директора, замість роботи по керівництву підприємством, у свій робочий час, буде займатися журналістикою, не робить його посаду посадою журналіста. Стаття Закону України  “Про  державну  підтримку  засобів  масової інформації та соціальний  захист  журналістів” передбачає щорічну відпустку строком 36 календарних днів не для керівника (головного редактора чи директора), а саме для журналіста, за умови роботи саме на цій посаді.

Якщо ж є потреба збільшити відпустку директору, то в чинному законодавстві для цього є всі можливості.

Консультації надаються в рамках виконання проекту Тернопільського прес-клубу «Сприяння медіа реформам та розвитку регіональної журналістики» за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews.

    Запитання можна попередньо надсилати на таку електронну адресу – [email protected]

Архіви