Юридичні консультації з діяльності друкованих ЗМІ. На запитання відповідає медіаюрист Тернопільського прес-клубу Ігор ФЕДОРЕНКО.
«Приміщення редакції є її власністю. Після обстрілів воно напівзруйноване. Чи маємо ми законне право звертатися за якоюсь допомогою по ремонту чи за компенсаціями, як це мають право робити власники зруйнованого житла?».
– Допомога і компенсації громадянам передбачені постановою Кабінету міністрів України «Про затвердження Порядку надання та визначення розміру грошової допомоги постраждалим від надзвичайних ситуацій та розміру грошової компенсації постраждалим, житлові будинки (квартири) яких зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією Російської Федерації» від 18 грудня 2013 р. № 947. Що стосується юридичних осіб, то тут можна розраховувати на відшкодування. 20 березня 2022 р. Кабінетом міністрів України була прийнята постанова № 326 «Про затвердження Порядку визначення шкоди та збитків, завданих Україні внаслідок збройної агресії Російської Федерації». Цей порядок не містить процедури відшкодування збитків, а лише закладає основи для їх визначення для подальшої можливості такого відшкодування. Відповідно до затвердженого цією Постановою Порядку економічні втрати підприємств складає знищення та пошкодження їх майна, втрати фінансових активів, а також упущена вигода від неможливості чи перешкод у провадженні господарської діяльності.
До згаданого Порядку є також Додаток «Загальні засади оцінки збитків, завданих майну та майновим правам внаслідок збройної агресії Російської Федерації». Але, перш ніж перейти до оцінки шкоди та збитків, необхідно звернутися до органів Державної служби з надзвичайних ситуацій (ДСНС) для складання відповідного акту. Далі подати заяву до національної поліції про вчинення злочину. Органи національної поліції роблять огляд місця події, фіксують факти та відкривають провадження за статтею 438 Кримінального кодексу України «Порушення звичаїв війни».
Пошкоджене майно необхідно зафіксувати за допомогою фото- та відеозйомки. Також необхідно зібрати копії всіх документів, що підтверджують право власності на зруйноване і втрачене майно. Відтак – провести інвентаризацію майна підприємства відповідно до вимог наказу Міністерства фінансів України від 02.09.2014 № 879 «Про затвердження Положення про інвентаризацію активів та зобов’язань». Юридичній особі (підприємству), що є власником нерухомого майна, яке знищено або пошкоджено внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації, необхідно, у відповідності до «Порядку подання інформаційного повідомлення про пошкоджене та знищене нерухоме майно внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації» ( затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 березня 2022 р. № 380, в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2022 р. № 505) подати інформацію до Реєстру пошкодженого та знищеного майна. Які дані повинні бути в інформаційному повідомленні та процедура подання детально прописані в «Порядку подання інформаційного повідомлення про пошкоджене та знищене нерухоме майно внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації», з яким можна ознайомитися за посиланням https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/380-2022-%D0%BF#Text.
Всі ці дії важливі, бо вони фіксують і встановлюють вартість збитків від пошкодження або знищення майна, та в подальшому дадуть можливість отримати відшкодування. Процедура того, як буде відбуватися відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок повномасштабної агресивної війни, яку Російська Федерація розв’язала і веде проти України та українського народу – чи відповідно до норм міжнародного права шляхом притягнення до відповідальності держави Російська Федерація, чи, можливо, за рахунок примусового вилучення об’єктів права власності Російської Федерації як держави та її резидентів – на даний час має тільки теоретичне підґрунтя. Станом на сьогоднішній день ще не існує дієвого механізму отримання такого відшкодування.
Консультації надаються в рамках виконання проєкту Тернопільського прес-клубу «Сприяння медіа реформам та розвитку регіональної журналістики».
Запитання можна попередньо надсилати на таку електронну адресу – [email protected]