Про перевірку податкової та борги при ліквідації редакції

Юридичні консультації з діяльності друкованих ЗМІ. На запитання відповідає медіаюрист Тернопільського прес-клубу Ігор ФЕДОРЕНКО.

«У нас розпочалася ліквідаційна процедура, і редакція зіткнулася з  проблемою в роботі податкової . У зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України та запровадженням воєнного стану встановлено простій, і на сьогодні вона здійснює лише функції з сервісного обслуговування платників податків (платників єдиного внеску), зокрема, з надання адміністративних послуг, і ніяких перевірок не здійснює. Як же нам бути з перевіркою податкової, без якої ми не зможемо завершити ліквідацію? І ще одне питання – як бути з боргами, на які не вистачить коштів та майна?».

– Відповідь вашого територіального органу ДПС неповна. Якщо на сьогоднішній день територіальний орган ДПС здійснює тільки надання адміністративних послуг, то всі інші функції передані ГУ ДПС в іншій області, яка знаходиться в безпечній частині України. Для з’ясування, якій саме, треба звернутися до наказу ДПС України від 28.03.2022 № 173 «Про забезпечення безперебійної роботи територіальних органів ДПС» (в редакції наказу  ДПС України 185 від 05.04.2022 р.).  До цього наказу є додаток 1, в якому ви і знайдете, за яким територіальним органом ДПС закріплено виконання повноважень ГУ ДПС вашої області.

Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» внесені зміни до підпункту 69.2.ПКУ щодо податкових перевірок. Згідно з цими змінами, під час воєнного стану перевірки не розпочинаються, а розпочаті перевірки зупиняються, крім деяких випадків, серед яких є і визначені підпунктом 78.1.7 пункту 78.1 статті 78 ПКУ: «розпочато процедуру реорганізації юридичної особи (крім перетворення), припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця, закриття постійного представництва чи відокремленого підрозділу юридичної особи, в тому числі іноземної компанії, організації, порушено провадження у справі про визнання банкрутом платника податків або подано заяву про зняття з обліку платника податків». Таким чином податкові перевірки при припиненні юридичної особи проводяться, але вам треба звернутися до того територіального органу, на який покладено здійснення цих повноважень.

Тепер щодо кредиторської заборгованості, на погашення якої у вашої редакції відсутні кошти. Відповідно до статті 112 Цивільного кодексу України, у разі ліквідації платоспроможної юридичної особи вимоги її кредиторів задовольняються у такій черговості:

– у першу чергу задовольняються вимоги щодо відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров’я або смертю, та вимоги кредиторів, забезпечені заставою чи іншим способом;

– у другу чергу задовольняються вимоги працівників, пов’язані з трудовими відносинами, вимоги автора про плату за використання результату його інтелектуальної, творчої діяльності;

– у третю чергу задовольняються вимоги щодо податків, зборів (обов’язкових платежів);

– у четверту чергу задовольняються всі інші вимоги.

Вимоги однієї черги задовольняються пропорційно сумі вимог, що належать кожному кредитору цієї черги. Вимоги кредиторів, які не визнані ліквідаційною комісією, якщо кредитор у місячний строк після одержання повідомлення про повну або часткову відмову у визнанні його вимог не звертався до суду з позовом, вимоги, у задоволенні яких за рішенням суду кредиторові відмовлено, а також вимоги, які не задоволені через відсутність майна юридичної особи, що ліквідується, вважаються погашеними.

   Консультації надаються в рамках виконання проєкту Тернопільського прес-клубу «Сприяння медіа реформам та розвитку регіональної журналістики».

   Запитання можна попередньо надсилати на таку електронну адресу – [email protected]

Архіви