На запитання відповідає медіаюрист проектів Тернопільського прес-клубу Ігор ФЕДОРЕНКО. «Хочемо тимчасово призупинити діяльність підприємства, у зв’язку з чим звільняємо всіх працівників редакції. Я, як засновник, збираюся виконувати обов’язки директора без отримання заробітної платні, але мені кажуть, що податкова може донарахувати податки та штрафи. То чи може засновник виконувати обов’язки директора безоплатно?».
– Засновник може виконувати обов’язки керівника на безоплатній основі.
Є випадки, коли ДПС та Держпраці трактує такі випадки, як трудові, і застосовує штрафи та донарахування податків та зборів, але такі рішення визнаються судами протиправними та скасовуються з наступних підстав.
Відповідно до частин 1-3 статті 65 Господарського кодексу України управління підприємством здійснюється згідно з його установчими документами на основі поєднання прав власника щодо господарського використання свого майна і участі в управлінні трудового колективу. Власник здійснює свої права щодо управління підприємством безпосередньо або через уповноважені ним органи відповідно до статуту підприємства чи інших установчих документів. Для керівництва господарською діяльністю підприємства власник (власники) безпосередньо або через уповноважені органи, чи наглядова рада такого підприємства (у разі її утворення), призначає (обирає) керівника підприємства, який є підзвітним власнику, його уповноваженому органу чи наглядовій раді. Керівник підприємства, головний бухгалтер, члени наглядової ради (у разі її утворення), виконавчого органу та інших органів управління підприємства відповідно до статуту є посадовими особами цього підприємства. Статутом підприємства посадовими особами можуть бути визнані й інші особи.
Статті 21 та 94 Кодексу законів про працю України визначають, що трудовим договором є угода між працівником і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом чи фізичною особою, за якою працівник зобов’язується виконувати роботу, визначену цією угодою, а власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган чи фізична особа зобов’язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін. Заробітна плата – це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Також у рішенні Конституційного суду України від 12.01.2010 №1-рп/2010 у справі за конституційним зверненням товариства з обмеженою відповідальністю “Міжнародний фінансово-правовий консалтинг” про офіційне тлумачення частини третьої статті 99 Цивільного кодексу України зазначено, що реалізація учасниками товариства корпоративних прав на участь у його управлінні шляхом прийняття компетентним органом рішень про обрання (призначення), усунення, відсторонення, відкликання членів виконавчого органу цього об’єднання стосується також наділення або позбавлення їх повноважень на управління товариством. Такі рішення уповноваженого на це органу мають розглядатися в межах не трудових, а корпоративних правовідносин, що виникають між товариством і особами, яким довірено повноваження з управління ним.
Враховуючи викладене вище, відносини, які виникають при виконанні засновником функцій директора підприємства без укладання трудового договору, є корпоративними, а, отже, відсутній обов’язок укладати трудовий договір, нараховувати та сплачувати заробітну плату. Але треба мати на увазі, що таке управління здійснюється відповідно до установчих документів, тобто повинно бути відповідне положення в статуті товариства.
Консультації надаються в рамках виконання проекту Тернопільського прес-клубу «Сприяння медіа реформам та розвитку регіональної журналістики» за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews.
Запитання можна попередньо надсилати на таку електронну адресу – [email protected]