«Право і демократія» дослідить рівень доступності громадян до Апеляційного суду Львівської області.

Наприкінці лютого учасники проекту «Громадський моніторинг рівня доступності громадян  до Апеляційного суду Львівської області», який у грудні 2010 року почав виконувати регіональний громадський фонд „Право і демократія”, розпочнуть опитування громадян у Апеляційному суді Львівської області.

Учасники проекту опитають відвідувачів суду (сторін по справі та їх представників) – загалом 400 осіб, аби з’ясувати наскільки  доступною для них є апеляційна інстанція. Потім буде зроблено порівняльний аналіз досліджень, із попередніми, які організація отримувала, починаючи з 2001року. Крім того, заплановано виготовити та розмістити в суді стенд з інформацією про: діяльність цієї структури, громадські організації, які надають безоплатну правову допомогу громадянам, адреси судових інстанцій, взірці заповнення квитанцій про сплату державного мита та інформаційного забезпечення а також їх тарифи, інформацію про діяльність Європейського суду з прав людини тощо. У рамках проекту буде видано інформаційні буклети під загальною назвою: «Судовий захист – гарантія прав і свобод людини». Цю правничо-просвітницьку літературу розмістять на поличці інформаційного стенду та  розповсюдять серед громадян – відвідувачів суду.        

Координатор напрямку «Судова система, судова реформа» регіонального громадського фонду „Право і демократія”, керівник проекту «Громадський моніторинг рівня доступності громадян  до Апеляційного суду Львівської області»  Андрій Бурий наголосив, що головною метою цього проекту є виявлення, методом моніторингу, чинників, які впливають на доступність громадян до суду, оприлюднення цієї інформації для налагодження діалогу між судом і громадськістю та вироблення рекомендацій і пропозицій, які покращать роботу судів та доступ до них громадян.

 

Віталій Разік, адвокат, моніторинговий координатор проекту «Громадський моніторинг рівня доступності громадян до Апеляційного суду Львівської області» розповів, що проект має довготривалий вплив, оскільки вперше у Львівській області буде проведений широкомасштабний моніторинг доступності громадян до суду та розроблено конкретні рекомендації для апеляційної інстанції з урахуванням думки громадян – відвідувачів суду. «А розміщення в суді інформаційних носіїв відкриє дорогу громадянам до НДО, які допоможуть правничими консультаціями та навчать людей професійно захищати свої права,» – підсумував Віталій Разік. 

Соціолог проекту «Громадський моніторинг рівня доступності громадян  до Апеляційного суду Львівської області» Михайло Васюта наголосив: «Загалом буде досліджуватися  4 виміри діяльності суду: інформаційна та фінансова доступність, фізичний доступ до суду і організаційно-правові умови доступності до правосуддя. Кожен  вимір складатиметься з індикаторів, за допомогою яких можна з’ясувати перешкоди, що виникають у громадян в Апеляційному суді Львівської області. У рамках проекту також відбудеться семінар для суддів, працівників судової адміністрації України, Академії суддів України, представників правозахисних громадських організацій, адвокатів, ЗМІ, на якому буде представлено результати громадського моніторингу суду та напрацьовано рекомендації для покращення доступу громадян до правосуддя.

Таратула Руслан, адвокат, член Міжнародної амністії, правовий експерт проекту «Громадський моніторинг рівня доступності громадян  до Апеляційного суду Львівської області» зазначив, що «доступність правосуддя — це певний стандарт, який включає справедливий та ефективний судовий захист, належні судові процедури, розумні строки і безперешкодне звернення будь-якої особи до суду. Виходячи з цього під принципом «доступності до правосуддя», ми розуміємо сукупність економічних, організаційних та правових умов, що забезпечують реалізацію права людини на судовий захист. Проект дозволить розробити низку  конкретних рекомендацій щодо покращення доступності громадян до суду та покращення рівня захисту їхніх прав у апеляційній інстанції».

Проект здійснююють у рамках програми «Розвиток громадянського суспільства», яку втілює Програма розвитку Організації об‘єднаних націй (ПРООН) в Україні за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Данії.

Архіви