Адвокатське об’єднання “Козаков і партнери” отримало 2 тис. заяв від депортованих у 40-50-х рр. з території Польщі (так званого Закерзоння) осіб на територію Української СРСР, а також їх родичів, щодо допомоги в отриманні ними відповідних компенсації за втрачене майно з боку української держави. Левова частка заяв надійшла зі Львівщини. Про це під час прес-конференції у Прес-клубі сьогодні повідомив голова об’єднання Лев Козаков.
Адвокати зазначили, що компенсація депортованим українцям передбачена згідно з Угодою між урядом Української РСР (правонаступницею якої є Україна ) і Польським комітетом Національного Визволення про евакуацію українського населення з території Польщі і польських громадян з території УРСР від 9 вересня 1944 року.
Козаков розповів, що, згідно з підрахунками експертів, станом на 3 березня 2010 року грошовий еквівалент одного карбованця СРСР, який перебував з обігу з 1 квітня 1944 р. по 28 лютого 1950 р., становить у сучасній валюті 41,92 грн. А грошовий еквівалент одного карбованця СРСР, що був дійсний з 1 березня 1950 року по 31 грудня 1951 р., – 55,54 грн.
За словами голови товариства „Надсяння” Володимира Середи, на територію УРСР було загалом депортовано майже півмільйона етнічних українців. За підрахунками, одна з найменших сум боргу становить трохи більше 160 тис. грн.
Сума компенсації встановлюється за допомогою архівних документів – описів майна, які складали ті, хто залишав Закерзоння. До цього опису, щоправда, не потрапили вартість предметів побуту та земель, які мали у власності українці.
Закерзоння — науково-публіцистична назва українських етнічних територій, розташованих на захід від лінії Керзона, які входили до складу Польщі. До цих земель належать Лемківщина, Підляшшя, Посяння, Сокальщина, Равщина і Холмщина. Загальна площа Закерзоння становить бл. 19,5 тис. км кв., на якій проживало понад 150 тисяч українців. За умовами радянсько-польського договору у 1945 р. ці споконвічні українські землі відійшли до Польщі.