Половина підприємців Львівщини під час кризи покладається лише на себе, а кожен сьомий – чекає допомоги від держави

20 липня 2009 року відбулося засідання Прес-клубу на тему: «Чому криза зачепила 86% підприємців Львівщини? Аналіз результатів опитування, яке провів Клуб підприємців Львівської області серед своїх членів-представників бізнес-середовища та ділових кіл». Учасники засідання – представники підприємницьких структур, що входять до Клубу підприємців Львівської області, розповіли про те, на роботі яких галузей найбільше позначилася економічна нестабільність, які ще фактори заважають розвиткові бізнесу в регіоні та запропонували власні шляхи вирішення проблемних ситуацій.  

У квітні-червні 2009 року Клуб підприємців Львівської області провів опитування серед своїх членів задля вивчення проблем, що заважають роботі бізнес-середовища регіону. Головними респондентами, які давали відповіді на цільові запитання, були представники сфер – торгівлі (24%), промисловості та виробництва (19%), фінансів, банківської системи, страхування, інвестицій, послуг (15%), будівництва й транспорту (16%). 86% усіх опитаних ствердно відповіли на запитання про негативний вплив кризи на роботу їхніх підприємств і лише 6% зазначили, що не відчули наслідків світового економічного стресу.

60% осіб, які відповідали на запитання анкети, стверджують, що найбільше, окрім кризи, їхню діяльність гальмують місцева влада, її інституції (30%) та контролюючі органи (30%). Перешкоджають підприємництву розвиватися також нестабільна політична ситуація в країні (20%), недосконале законодавство (16%) та велика кількість погоджень і дозволів, забюрократизованість процедур і рішень, корупція (13%).

Основні проблеми, які супроводжують сьогодні бізнес: зниження обсягів продажу, зменшення попиту на товари й послуги (24%), інфляція-девальвація гривні (23%), проблеми кредитування (21%) та затримка платежів з боку партнерів і клієнтів (19%).

Половина опитаних покладається в скруті лише на власні сили та допомогу з боку родичів і друзів. На сприяння держави очікує тільки 14% респондентів.

– Сьогоднішня влада і правляча еліта не можуть вирішити проблеми бізнесу і впоратися з фінансово-економічною кризою в країні,вважає голова правління групи компаній «BEEM», член робочої групи Клубу підприємців Львівської області Володимир Гарцула. – Упродовж усіх років незалежності держави влада лише декларувала своє партнерство з бізнесом, а насправді не зробила жодного рішучого, конкретного, серйозного кроку, який би суттєво поліпшив умови ведення бізнесу в Україні. Інституції та програми підтримки підприємництва, які є в Україні, скеровані, головним чином, на вирішення другорядних, а не ключових проблем розвитку бізнесу. Вони, швидше, створюють видимість співпраці між бізнесом і владою і часто насправді просто відволікають від вирішення головних проблем. Вивести країну з політичної і економічної кризи зможе лише нова генерація лідерів, команда професіоналів – нова влада. Так висловилися майже всі опитані підприємці-члени Клубу підприємців Львівської області. 

            По-друге, суспільство не до кінця усвідомлює, що досягти європейських показників якості життя можна лише створивши належні умови для розвитку бізнесу і економіки. Якщо у нас в 2-3 рази відрізняються такі показники, то відповідно і різними є рівні життя людей. Дискусії, які точаться в суспільстві і пресі, більше стосуються розподілу доходів бюджетних коштів, а не способів їх збільшення. Відповідно в суспільстві не домінує думка, що від підприємця, від роботи економіки залежить доля людей, їхній добробут. Якщо, наприклад, на 1000 осіб в Україні припадає 10 малих і середніх підприємств, то в Європі в 3,5 раза більше, в США – в 6 разів більше. Малий і середній бізнес в Україні дає лише 4% ВВП, а в Європі – 60%.

            По-третє, держава – Кабмін, Верховна Рада, Президент – забезпечити надходження коштів в реальну економіку, відновити кредитування бізнесу, знизити відсоткові ставки за кредитами. Ми ж чуємо про мільярдні непрозорі фінансування різних банків з боку уряду, але ми не бачимо реального кредитування економіки і бізнесу, вкрай зараз необхідно. Найбільш  постраждалою галуззю економіки під час кризи є будівництво. Відбулося зниження обсягів робіт на 50%. Уже з осені минулого року відповідно до Закону України нас лише обнадіюють обіцянками пільгового кредитування об’єктів житлового будівництва, ступінь готовності яких складає 70%. Якби це відбулося, то одне робоче місце в будівництві створило б кілька робочих місць в інших галузях. Клуб підприємців Львівської області хоче бачити реальну і конкретну програму дій влади для виходу з кризи і кроки її виконання.

– Клуб підприємців Львівської області був створений у лютому 2009 року та входить до складу ЛОО ВГО «Фронт змін». Заради змін в економічній політиці держави та ефективного лобіювання своїх інтересів декілька десятків підприємців Львівщини об’єдналися за професійною ознакою, – розповів координатор Клубу підприємців Львівської області, президент ТзОВ «Територія Бізнесу» Андрій Якимів. – Клуби – це демократична і, водночас, дійова форма об’єднання прихильників спільної ідеї. Організації такого кшталту пройшли перевірку часом у всьому світі і здобувають все більшої популярності в Україні. Зараз до складу Клубу підприємців Львівської області входить 125 членів, які представляють два десятки галузей господарства.

Один із перших проектів, який реалізував Клуб, був проект, націлений на сприяння молодіжному працевлаштуванню. З цією метою проведено тренінгові навчання, в яких взяли участь понад 150 студентів ВНЗ Львова; опитування з проблемних питань молодіжного працевлаштування серед 200 респондентів-студентів ВНЗ; «круглий стіл» із соціальними партнерами на тему «Працевлаштування молоді: проблеми та шляхи їх вирішення», в якому ділилися думками близько 50 учасників – представники служби зайнятості, органів місцевої влади, роботодавців, вищої школи, кадрових і консалтингових агенцій, тренінгових компаній, громадських організацій, молодіжного та студентського самоврядування.

– Сьогодні Клуб підприємців Львівської області працює над низкою нових проектів, – повідомив Ярослав Музичко, директор ТзОВ «Мультіформ», член робочої групи Клубу підприємців Львівської області. – Зокрема, до кінця липня 2009 року розпочне роботу «Консультаційний центр підтримки бізнесу», який надаватиме практичну допомогу представникам ділових кіл та бізнес-середовища Львівщини. Впродовж липня-грудня заплановано низку благодійних заходів та акції загальнообласного рівня, спрямовані на підтримку дитячих будинків, обдарованої молоді, реабілітацію інвалідів тощо. Серед основних напрямків діяльності є розвиток Клубу в районах Львівщини та подальше об’єднання підприємців і бізнесменів області, прихильників громадської організації «Фронт змін».


Архіви