Політпартії та мажоритарники платять членам виборчкомів, але заперечують це

Особи, які погоджуються працювати у виборчих комісіях та представляти ті чи інші партії, вважають нормальним, що ці партії доплачують їм за роботу.

Про це сьогодні, 3 червня, під час прес-конференція на тему: «Без чого неможлива ефективна виборча реформа в Україні?», яка відбулася у Львівському прес-клубі, повідомив керівник МАГ «ЦИФРА»  Назар Бойко.

При цьому, за його словами, не обов’язково, якщо член виборчої комісії взяв кошти, то він буде намагатися сфальсифікувати результати виборів. 
– Загальне бачення, що коли політична партія платить людині гроші, тож вона намагається щось зманіпулювати. Але це не відповідає дійсності, – каже він.

За словами Назара Бойка, в більшості випадків політичні партії в тих регіонах, де вони мають найбільшу підтримку, зацікавлені, щоби член комісії порахував голоси і показав реальний результат. Але проблема в тому, що цей член виборчкому не бачить нічого погано в тому, щоби брати гроші в політичних партій.

– Коли спілкуєшся з людиною, то вона відверто каже: я нічого не фальсифікую, я чесно виконую свою роботу, то чому би мені не взяти за це ще якісь додаткові кошти? Це не питання освіти, це питання світосприйняття, – резюмує він.

Професор політології університету Вест Вірджинія (США) Ерік Херрон, який разом з експертами МАГ «ЦИФРА» проводив опитування членів виборчих комісій до і після дня голосування, абсолютно не здивований тим, що політичні партії в Україні платять цим членам окружних та дільничих комісій, попри те, що вони отримують за свою роботу ще й зарплату від держави.

– За результатами опитування, 52% членів виборчих комісій відповіли, що матеріальна винагорода від держави їх не задовольняє. 29 % вважають, що грошей від держави вистачає за таку роботу. Особисто незадоволені матеріальною винагородою від держави 42% та 28% задоволені, – розповідає він про результати опитування.

Також експерти запитували, чи додаткова компенсація є важливою, щоби заохотити працювати у виборчій комісії.  28 % відповіли, що – важлива, 50 – не важлива.

Щодо представників у виборчих комісіях від партій, яким важливо отримати гроші, то відсотки розподілилися так: Радикальна партія Олега Ляшка – 60 %, «Наша Україна» – 56%, «Удар» – 41%, Ліберальна партія України – 33%, Партія регіонів – 31%.

– Питання про додаткову компенсацію є насправді чутливим до ситуації в країні, – зауважив американський професор.

За словам експерта, реципієнтів також запитували, чи ті, хто надавав їм грошову компенсацію, очікували отримати за неї ліпші результати на виборах.
– 20 відсотків опитаних до виборів вважають, що так воно і є. А вже після виборів лише 17 відсотків підтвердили це. Це не означає, що представники комісії дійсно діяли на користь цих партій, але вони вважали, що такими були очікування партій, – пояснює Ерік Херрон.

Аналітик МАГ «ЦИФРА» Іванна Фединчук розповіла, що такі запитання дуже не сподобалися окремим політикам. І один депутат-мажоритарник навіть звернувся зі скаргою до прокуратури на МАГ «ЦИФРА» , щоби аналітиків перевірили і заборонили цікавитися тим, чи платять політики членам виборчих комісій. Проте прокуратура не знайшла складу злочину в цих питаннях.

– Після того, як ми провели опитування, ми попросили всі політичні партії та кандидатів-мажоритарників надати інформацію про розмір оплати своїх членів виборчих комісій та загальну суму, яку вони витратили на оплату роботи членів виборчих комісій. У відповідях, які ми отримали, було одне:  члени виборчих комісій працюють на волонтерських засадах, і ніхто не отримує ніяких додаткових оплат. Крім тих, які передбачені законодавством, – каже вона. 

Архіви