Товари в окупований Луганськ надходять, але про якісь торгові зв’язки говорити не варто. Дрібні підприємці на своїх машинах, на автобусах намагаються провозити по полях,по лісах, всіма можливими шляхами продукти харчування та товари першої необхідності.
– Не можна стверджувати, що рух між непідконтрольною та підконтрольною територіями відновився в попередньому обсязі так, як було два чи три місця тому. Навіть за наявності перепусток існують складнощі з перетином, так званого, кордону, – каже підприємець.
За його словами, це – криза, передкатастрофічна ситуація.
– Але вона не за один день склалася. Тому казати зараз, що ось вже буде катастрофа, – неправильно. Так, є великі проблеми з перетином кордону. Катастрофа була два-три місяці тому. А зараз в кращий бік нічого не змінилося. І це перемир’я не дає можливості для повноцінного руху як в той, так і в інший бік, навіть за наявності всіх документів та перепусток, – каже Олег Кліменчуков.
Що стосується Луганська та частини Луганської області, яка на непідконтрольній території, то люди виживають як можуть. Кожна галузь намагається пристосуватися. У кого є можливість, той дрібними партіями, на своєму транспорті возить товари з України. Але це – не масово.
За словами представника Агентства стійкого розвитку Луганського регіону Катерини Федотової, яка займається зараз більше гуманітарним забезпеченням, навіть гуманітарний вантаж зараз перевезти дуже важко.
– Україна постійно запроваджує якісь новації: то якісь перепустки потрібні, то якісь супроводжуючі листи. Вантаж може стояти і місяць, і два, його неможливо перевезти, – скаржиться вона.
Що стосується торгівлі, то, за її словами, ситуація зараз дуже критична.
– Є дуже багато переселенців: на 3 березня ми маємо 138 тисяч 500 осіб у Луганській області. З них пенсіонерів – 102 тисячі 42 особи. Тут немає роботи, в Луганській області залишилося всього три міста – Сєвєродонецьк, Лисичанськ і Рубіжне, все інше – невеличкі селища. В селищах і раніше не було роботи. А в містах і раніше не було великої промисловості. До того ж, зараз дуже зросла квартплата і оренда, констатує Катерина Федотова.
За інформацією організатора відеомосту Луганського медіа-клубу, в податковій так званої “лнр” переєструвалися понад 6 500 підприємців і станом на січень сплачено 500 тисяч ринкового збору. Основний податок, встановлений в “лнр”, – податок з обігу – 5-6%. Єдиний податок сплачується в тих же обсягах, що в Україні. Але якщо раніше це був єдиний податок + відрахування в пенсійний фонд, то тепер ці кошти в пенсійний фонд не надходять, всі гроші йдуть в бюджет “лнр”.