Про це сьогодні, 11 березня, під час дискусії у Львівському прес-клубі на тему: «За що і чим нагороджують героїв АТО і як це висвітлюють ЗМІ сходу і заходу України» повідомив завідувач музею історії Академії сухопутних військ ім. гетьмана Петра Сагайдачного, полковник у відставці Михайло Слободянюк.
За його словами, всі матеріальні заохочення, які колись були запроваджені для орденоносців, скасовані ще в 50-х роках минулого століття.
– Тоді було вирішено, що нагороджених надто багато, то ж доплату просто скасували. Хоча вона була й невеликою, майже 10 рублів на рік, – згадує полковник у відставці Михайло Слободянюк.
Зараз в Україні є три комплекти нагород: державні нагороди, якими нагороджує Президент від імені держави; відомчі, тобто запроваджені міністерствами та відомствами, якими нагороджують від імені їхнього керівництва (наприклад, у збройних силах є відзнаки Міністра оборони та начальника Генштабу, грамота Кабміну); і величезна група громадських нагород – нагороди церкви, громадських організацій, фондів. Усі ці три системи застосовуються для нагородження під час бойових дій в АТО.
Найчастіше військових нагороджують орденами Богдана Хмельницького, «За мужність», Данила Галицького.
Понад те, в багатьох випадках чиновники не бачать потреби надавати героям АТО нагороди.
– У нас є передовий, 66-ий, медичний госпіталь і всіх солдат, яких витягують, то їх там латають-шиють і відправляють далі. У нас є львів’янка Оксана Тицька, молода і тендітна дівчинка. І якщо якась кількість бійців все ще живе, то завдяки їй. Її було подано на нагороду орденом Княгині Ольги. І командир госпіталю зіштохнувся з тим, що йому потрібно було пояснювати чинам, що ж вона такого героїчного зробила. І наразі її документи десь лежать і невідомо, чи будуть підписані, – розповідає офіцер Західного регіонального медіа-центру Міноборони України, підполковник Тарас Грень.
За його словами, ці нагороди, хоча й не підкріплені матеріальними благами, показують бійцям, що їх цінують.
– Я був присутнім, коли в бліндаж командир привіз жменю «пісочних» нагород за вислугу років. І роздавав офіцером у тому бліндажі. Направду, після цього бойовий дух цілого підрозділу був піднятий, – каже він.
Хоча й зауважив, що на передовій людей, відзначених державними нагородами, дуже мало.