Сьогодні, 19 серпня, перший заступник голови Львівської обласної державної адміністрації, голова обласної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій Богдан Матолич провів позачергове засідання обласної комісії з питань ТЕБ і НС. Позачергове засідання комісії було скликано у зв’язку із ускладненням ситуації щодо зберігання кислих гудронів ВАТ “Львівський дослідний нафтомаслозавод” на території Грибовицької сільської ради Жовківського району.
Під час засідання наголосили, що жодні заходи щодо зберігання, усунення та утилізації кислих гудронів на ВАТ “Львівський дослідний нафтомаслозавод” не вживаються. За результатами засідання комісія вирішила визнати ситуацію із ВАТ “Львівський дослідний нафтомаслозавод” щодо утилізації відходів небезпечною й такою, що потребує негайного реагування та вирішення.
«Ця ситуація дійсно є небезпечною, кислі гудрони просочуються у ґрунт та воду, чим завдають непоправної шкоди довкіллю», – сказав Б.Матолич.
Перший заступник голови ОДА доручив відповідальним службам вивчити ситуацію із наявним держмайном та правовласниками, а також окреслити схему зберігання, переробки чи утилізації кислих гудронів.
Державна екологічна інспекція у Львівській області виявила такі порушення законодавства у ЛКП «Збиранка»: на сміттєзвалищі у Грибовичах порушуються правила зберігання, складування, розміщення відходів і експлуатації полігонів. Зокрема, засмічені нагірні канави (обвідні дренажні канави), радіологічний контроль на час перевірки не проводиться, не задіяна робота контрльно-дезинфікуючої зони (дезбар’єру).
Ці порушення Держекоінспекція перелічила у відповіді на липневий запит Львівського прес-клубу.
В аналогічному серпневому документі-відповіді Держсанепідслужби у Львівській області заначено – цитуємо без редагування:
«Поза ділянкою звалища, але в межах його санітарно-захисної зони розташовані ставки із кислими гудронами (відходами нафтопереробки) загальною площею 7,3 га. Вказані ставки не підпорядковані звалищу, розміщені в природних ярах і перекриті земляними дамбами. В зв’язку із банкрутством ВАТ "Львівський дослідний маслонафтозавод" кислі гудрони вивезені з цього підприємства зберігаються у відстійниках біля звалища, що має негативний вплив на навколишню територію. Інфільтрація зі сховищ гудронів становить небезпеку для підземних вод, оскільки у своєму складі вони містять солі важких металів (кадмій, марганець, свинець, тощо), як це було визначено екологічною експертизою».
Далі Держсанепідслужба у Львівській області акцентує увагу на такому:
«В ході перевірки встановлено, що у дезбар’єрі («дезинфекційна установка») в бетонній ванні установки дезинфікуючий розчин є в недостатній кількості і становить 0,15 м при нормативі 0,3 м, що є порушенням п.4.7. СП №2811-83.
Навколо тіла полігону облаштовано обвідну дренажну канаву, якою збираються і транспортуються дренажні і дощові води до чотирьох ґрунтових збірників фільтрату загальним об’ємом біля 7000 м3. Збірники фільтрату розташовані біля південно-східного підніжжя тіла полігону. Фільтрати постійно вивозяться на Львівські міські очисні споруди згідно з договором від 20 лютого 2007 року № 203198/8. власними асенізаційними машинами ЛКП «Збиранка» та асенізаційними машинами ЛКП «Транспортна фірма «Львівспецкомунтранс» згідно з договором від 03.10.2007 та 2 асенізаційними машинами ФОП Романко Ю.
На КПП проводиться щодобовий облік вивезення інфільтрату. Є угода на вивіз фільтрату на Львівські КОС ЛКП "Львівводоканал". Також обладнана пересувна, на базі вантажного автомобіля ЗІЛ-130, насосна станція ПСГ-160, якою фільтрат перекачується на поверхню тіла звалища. Рівень інфільтрату становить 0,5-0,8 м від верху дамби. На момент обстеження при візуальному огляді переливів інфільтрату не виявлено.
З метою недопущення потрапляння фільтрату за межі полігону з східної сторони облаштована осушувальна траншея заглибшки 2 м,завширшки 3 м і земляний вал заввишки 2 м.
На звалищі знаходиться станція фізико-хімічного очищення фільтрату з залізобетонним накопичувачем обсягом 50 кубометрів. Введення станції в експлуатацію проведене комісією інспекції ДАБК у Львівській області згідно з актом готовності об’єкта та рішення виконкому Львівської міської ради від 26.11.10. №1688 "Про погодження акта готовності об’єкта до експлуатації – "Сміттєзвалище с. Великі Грибовичі Жовківського району – будівництво збірників інфільтратів". Скид очищених стоків здійснюється у розташовану в 100 м від станції канаву, притоку р. Малехівки».