На Львівщині зафіксували 18 тисяч звернень про домашнє насильство

У Львові працюють над створенням лінії довіри для дітей та підлітків, куди можна буде звернутися з будь-якою проблемою цілком анонімно.

Гендерно орієнтоване врядування має стати національним пріоритетом. Проте, місцеві політики не вельми чутливі до потреб жінок і навіть дітей. Особливо страждають ті з них, хто зазнає морального і фізичного насилля у власній сім’ї. Що робити і куди звертатись по допомогу в скрутних ситуаціях?

Ці та інші питання обговорили у Львівському пресклубі 10 грудня, в Міжнародний день захисту прав людини, під час пресконференції «Гендерно орієнтоване врядування як національний пріоритет. Чому місцеві політики не чутливі до потреб жінок?», інформує Dailylviv.com. Організатори заходу –  депутатські групи “Рівні можливості” у Львівській обласній та міській радах – розповіли, що Львів та область долучились до акції «16 днів протидії насильству». І ось якими є її висновки та результати.

Як повідомила Соломія Риботицька, депутатка Львівської обласної ради, голова депутатської групи «Рівні можливості», у Львівській області за останні 9 місяців 2021 року зафіксували 18 тисяч звернень з приводу фактів домашнього насилля. Однак, наголосила вона, це далеко не всі випадки. По-перше, жінки або бояться чи соромляться просити допомоги, або ж просто не знають, до кого їм іти зі своїми проблемами.

– По щирості, ні в департаменті економіки, ні, навіть, у поліції мені не надали точної статистики щодо домашнього насилля, –  зазначила  Соломія Риботицька. – Це число озвучила громадська організація «Осоння», яка працює як з жертвами, так і з кривдниками. На мою думку, державні органи мають надавати цій проблемі більше уваги, ніж це є тепер. Наша депутатська група «Рівні можливості» провела кілька засідань спільно з Департаментом соціального захисту, робимо спільні напрацювання, щоб протидіяти цій гострій соціальній проблемі.

Депутатка каже, що не так давно у Трускавці відкрили ще один притулок для скривджених осіб, проте загалом область потребує більше таких закладів і, до того ж, люди про них знають не дуже багато. Нерідко їй особисто надходять дзвінки від жінок із запитаннями – куди іти і що робити. Хоча в інтернеті є вся необхідна інформація про те, як діяти у випадку домашнього насильства, в критичних ситуаціях далеко не кожна жінка може її знайти і скористатися нею.

На думку Юлії Хомчин, співголови депутатської групи “Рівні можливості” у Львівській міській раді, проблему насилля в жодному разі не можна толерувати. Але у нас, на жаль, часто так є.

– У суспільстві побутує думка, що «лізти в чуже життя – погано», тому що в родині «самі розберуться». Але коли ми бачимо, що відбувається насилля у родичів, сусідів, коли ми стаємо свідками жорстокості над дітьми – втрутитись потрібно! Бо ваші дії можуть врятувати людині здоров’я або навіть життя. Не можна бути байдужим у моменти, коли ви бачите зло. І цю думку потрібно пропагувати, доносити до кожного, – вважає Юлія Хомчин.

Своєю чергою Мар’яна Юрик, депутатка Тернопільської міської ради, голова ДГ «Рівні можливості», поділилась зворушливою історією про те, як у рамках акції «16 днів протидії насильству» її запросили на зустріч з учнями одного з професійно-технічних училищ.

– Я думала, що розмовлятиму з дівчатами, але коли прийшла, то побачила у класі лише хлопців. І от проводжу я бесіду про домашнє насильство, а вони затихли, опустили очі, обличчя сумні… І я розумію, що кожен з цих хлопчиків був свідком жорстокості батька проти матері чи дідуся проти бабусі. Що їм самим гірко довелося у дитинстві. Найстрашніше, що багато молодих чоловіків згодом калькують стосунки у власній родини і жорстоко поводяться зі своїми дружинами та дітьми, наслідуючи приклад батька. На цій зустрічі я гостро відчула, наскільки необхідно вчити нормам поведінки, розповідати про права не лише жінкам, які апріорі є уразливішою категорією, але й доносити ці речі до чоловіків.

Депутатка міськради Юлія Хомчин нагадала про те, що нещодавно наше місто отримало статус від ЮНІСЕФ «Львів – громада, дружня до дитини». Цій події передувала соціальна кампанія «Стоп булінг!» у школах, створення мережі молодіжних центрів «Твори!», проведено фестиваль «Молодвіж», а також облаштування дитячих кімнат у поліклініках.

–  Зараз я ініціюю створення для підлітків і дітей анонімної лінії довіри. Діти потребують окремої уваги та допомоги, вона має бути фаховою і часто – анонімною. Не обов’язково спілкуватись телефоном, можна використовувати месенджер чи іншу форму. Але я хочу, щоб у Львові не залишилось жодної дитини, яка би не знала про цю лінію. Щоб дитина знала: будь-яке її питання, проблема не залишаться поза увагою. Тут знайдуть спосіб допомогти, – сказала Юлія Хомчин.

Юлія Хомчин також повідомила, що у Львівській міськраді підготували ухвалу про приєднання до Європейської Хартії рівності жінок і чоловіків, а також звернулись до Верховної Ради з приводу підтримку Стамбульської конвенції. Цю міжнародну угоду Ради Європи щодо насильства проти жінок та домашнього насильства підписали 45 країн. Документ законодавчо сприяє викоріненню всіх видів дискримінації щодо жінок, створення рівноправності між жінками та чоловіками у всіх сферах життя та розширення прав жінок. Ось чому, на думку Юлії Хомчин, Україна має приєднатися до Стамбульської конвенції якнайшвидше.

До слова, у питанні приєднання до Європейської Хартії рівності жінок і чоловіків місто Рівне виявилось оперативнішим, ніж Львів – депутати вже проголосували за таке рішення. Олена Хотенко, депутатка Рівненської міськради і голова ДГ «Рівні можливості»,  вважає, що приєднання до Хартії важливе тим, що орган місцевого самоврядування офіційно бере на себе відповідальність за її втілення.

–  Усі громади, які приєднуються до хартії, публічно визнають, що не бояться рівності, а всі мешканці, незалежно від статі, віку, світогляду, потреб – це люди, які заслуговують рівних можливостей, – пояснила Олена Хотенко.

Наприкінці пресконференції Ірина Трохим, консультантка зі створення та діяльності депутатських груп Українського жіночого фонду, заступниця голови ГО Центр «Жіночі перспективи», закликала усіх представників органів місцевої влади активніше проводити просвітницьку та профілактичну роботу з людьми, співпрацювати з громадськістю і не закривати очі на болючі проблеми насильства та гендерної нерівності.

–   Можливо, іноді такі проблеми не лежать на поверхні. Можливо, хтось вважає їх не надто важливими. Але якщо ми обрали європейський шлях – ми мусимо стати цивілізованою країною рівних прав і можливостей для всіх гендерних груп. Країною, де немає місця насильству, а кожен такий злочин не замовчується, а виявляється і карається законом, – резюмувала Ірина Трохим.

У Новому Роздолі і Дрогобичі відкриють денні центри з кризовими кімнатами (відео)

Архіви