Коли тільки почалася антитерористична операція, то вимушені переселенці шукали тимчасового притулку і мали намір якнайшвидше повернутися додому. Зараз вони вже розуміють, що АТО – це надовго і потребують постійного житла та роботи.
Про це сьогодні, 16 червня, під час прес-конференції на тему: «Дискримінація вимушених переселенців. До Міжнародного дня біженців 20 червня. Відкриття у Прес-клубі виставки атидискримінаційних карикатур», яка відбулося у Львівському прес-клубі, повідомила радник Міністерства соціальної політики з питань внутрішньо переміщених осіб Оксана Яковець.
– У 2014 році ми думали, що це все закінчиться до кінця року. Потім, на початку 2015. Ми думали: «Ну, нехай ще півроку – і все врегулюється. Зараз, в середині 2016 року, ми бачимо, що ця ситуація ще не закінчується. Тому переселенці вже потребують постійного житла та постійної робити,- наголошує вона.
За її словами, переселенці піднімають питання про зарахування їх на квартирний облік за місцем тимчасового проживання і вимагають державної програми, яка би передбачила забезпеченням житла тих, хто втратив своє внаслідок бойових дій.
– Має бути державна політика роботи з людьми, які мають статус вимушених переселенців, – вважає вона.
Водночас, за словами Оксани Яковець, інші проблем переселенців вирішують на місцевому рівні. У Львівській області всі діти, які приїхали з батьками з зони АТО або з окупованого Криму, відвідують школу.
– Понад 200 дітей відвідують садочки. При тому, що ситуація з місцями у львівських садочках дуже складна. Майже півтори тисячі студентів навчаються у вузах. Ще близько 400 діток з числа переселенців вступлять до львівських вузів, – розповідає радник Міністерства соціальної політики з питань внутрішньо переміщених осіб.
Вона зазначає, що якщо раніше переселенці не бажали брати участь у житті громади, то зараз вони стають більш активними громадянами.
Оксана Яковець додала, що вона розробила програму з інтеграції внутрішніх осіб та представила голові Львівської обладміністрації. Проте чиновників облдержадміністрації абсолютно не зацікавив план заходів, який був розроблений на виконання постанови Кабміну та Комплексної програми соціальної адаптації та інтеграції вимушених переселенців.
– Цей документ є обов’язковим до виконання на всій території України. Але не вважає адміністрація, що це важливо. Важко мені сказати, як подивиться на це Прем’єр-міністр, – говорить радник Міністерства соціальної політики з питань внутрішньо переміщених осіб.
За її словами, зараз вже не працює регіональний штаб, який опікувався переселенцями.
– Хоча вимушені переселенці все ще приїжджають. Є й такі, що приїжджають вперше. Вчора приїхала людина з Криму. Йому 37 років і він 11 місяців був ув’язнений. І відразу після звільнення він приїхав у Львівську область. Він без будь-яких засобів до існування. Волонтери допомогли доїхати. Він не має ані грошей, ані де зупинитися, ані уявлення, що робити далі. Та йому просто поїсти треба було, – розповідає Оксана Яковець.
Вона каже, що раніше штаб працював як годинник: працівники знали, хто до них їде, де його розмістять, відвозили переселенців. Але минулого року перестали масово їхати. І штаб перестав працювати.
– Транзитного місця, де би людина могла перебути, оговтатися та просто відіспатися немає. І ніхто над цим вже не працює. Хоча в інших областях є такі бази, де людина може до двох тижнів перебути, – нарікає радник Міністерства соціальної політики з питань внутрішньо переміщених осіб