На Львівщині кандидатам у народні депутати пропонують підписати публічні зобов’язання перед громадою. Відповідний документ підготував Комітет Майдану Львівщини не для своїх активістів, які балотуються до ВРУ, і не тільки.
Про це 2 жовтня на прес-конференції повідомили представники Комітету Майдану Львівщини, який об’єднує представників понад 120 громадських організацій.
Відповідно до розробленого документу, його підписант – кандидат у нардепи зобов’язуєтьс, у разі обрання нардепом докладати усіх зусиль для зміцнення місцевого самоврядування, функціонування влади «знизу вгору»; законодавчо продовжувати курс на євроінтеграцію; впровадити механізм відкликання депутатів різних рівнів; домагатися покарання винних у злочинах під час Революції Гідності, позбавлення посад правоохоронців, які себе заплямували; домогтися скасування недоторканості суддів та народних депутатів; діяти у напрямку законодавчого посилення процесів люстрації; керуватися необхідністю зміни виборчої системи, реформування правоохоронної та судової систем тощо.
Також майбутній нардеп зобов’язується постійно звітувати перед громадами виборчого округу та Львівщини, а також перед громадськими середовищами про виконання згаданих принципів та про реалізацію своєї виборчої програми. А в разі невиконання зобов’язань – скласти мандат депутата ВРУ та не претендувати на жодні виборні посади.
Як зазначив координатор Комітету Майдану Львівщини Роман Матис, до підписання цих зобов’язань закликають усіх кандидатів у нардепи, які балотуються по мажоритарних округах чи за списками партій.
«Нас очікують позачергові парламентські вибори, на яких кандидують, зокрема, представники Комітету Майдану Львівщини. Тому ми вирішили перестрахуватися і просимо їх підписати певні зобов’язання. Але це можуть зробити не лише кандидати – представники Комітету Майдану Львівщини, а й інші кандидати, котрі балотуються до ВРУ», – повідомив він.
Р.Матис також наголосив, що підписання цих зобов’язань не означає, що Комітет Майдану Львівщини підтримує тих чи інших кандидатів. «Ми цим хочемо сказати, що схвалюємо те, що громадські активісти рухаються у велику політику», – наголосив Р.Матис.
Голова програмно-аналітичного відділу Комітету Майдану Львівщини Андрій Павлишин зауважив:
«Ми просто декларуємо виборцям, що ці люди, які підписали цю заяву, поділяють з нами однакові цінності. При цьому вони можуть конкурувати в одному окрузі, мати різні шляхи до спільної мети – це справа виборців, кого обрати. Ми ставимо перед цими людьми певне завдання, визначаємо їм певну дорожню карту і накладаємо на них певні зобов’язання і створюємо додатковий механізм контролю за їх діяльністю».
На його переконання, політики мають бути самі зацікавленні у підписанні таких зобов’язань, оскільки це елемент зворотнього зв’язку з виборцем. «Адже якщо вони скажуть нам неправду сьогодні, то наступного разу мусять начуватися, бо це у кращому випадку закінчиться сміттєвим баком», – вважає А.Павлишин.
Роман Матис повідомив, що підписання зобов’язань перед громадою Львівщини для кандидатів стартує 7 жовтня. Усіх претендентів на крісло нардепа закликають прийти 7 жовтня о 18.00 у малу сесійну залу Львівської облради.
Попередньо, процес підписання кандидатами в нардепи зобов’язань перед громадою триватиме близько двох тижнів. Прізвища кандидатів, які підписали або ж відмовилися підписати зобов’язання, Комітет Майдану Львівщини оприлюднить на суд громадськості.