Містечко під Генконсульством Польщі у Львові можна ліквідувати, – консул

«Представники Генконсульства Польщі у Львові не можуть впливати на ситуацію під Генконсульством. Ми неодноразово обговорювали ці питання з місцевою владою», – наголосив 7 липня під час засідання прес-клубу на тему «Громадська оцінка практики надання шенгенських віз Генеральним консульством Республіки Польща у Львові громадянам України після вступу в дію Візового кодексу ЄС» консул Генерального консульства Польщі у Львові Ришард Бялацкі.

За його словами, під Генконсульством у Львові діє ціле містечко, де роблять ксерокопії, страхівки, пропонують чай, каву. «Доки ви вул. Сміливих дійдете до приміщення Генконсульства вам стільки послуг запропонують. Ми розуміємо, як воно функціонує», – розповів Ришард Бялацкі.

«Добра воля другої сторони – і цього містечка би не було», – наголосив Р. Бялацкі.

Своєю чергою регіональний координатор громадської ініціативи «Європа без бар’єрів» Андрій Лепак наголосив, що значно зменшилась кількість видачі національних віз. «Відповідно до нашого моніторингу, у 2008 році таких віз було 57%, у 2009 – 6%», – додав А. Лепак.

У прес-релізі, розданому журналістам, наведено цитату голови Асоціації працедавців Львівщини, депутата Львівської обласної ради Зеновія Бермеса про те, що особливо незрозумілою є ситуація із послугами в отриманні віз, які надають туристичні та інші фірми. «В газетних та інтернет-оголошеннях такий сервіс коштує аж від 200 до 700 євро», – зазначив заступник голови ради Львівського обласного об’єднання організацій роботодавців Михайло Вельгош. «При сплаті 700 євро не потрібно жодних документів, крім паспорта. У чию ж кишеню потрапляє шалена різниця між офіційною вартістю візи і «посередницькою»? За офіційними даними консульства, щоденно тут видають близько 2 тисяч віз. Їхня загальна річна вартість становить від 10 до 20 млн євро. Експерти вважають, що реальний тіньовий обіг візових коштів може бути вдвічі більший. Щоби впорядкувати такий викривлений візовий процес, слід скласти перелік ліцензованих туристичних фірм, які би мали право надавати цівілізовані послуги за прийнятні ціни для отримання туристичних віз у Польщу. Для порівняння, за надання бельгійської чи голандської віз посередницькі структури беруть за свої послуги суми, менші від вартості візи», – додав М. Вельгош.

Координатор ГО «Гармонія і порядок», юрист Дмитро Гудима зазначив, що візовий кодекс урегулював посередництво з отримання віз через надання додаткових платних послуг із прийняття візових заявок, перевірки пакету документів і їхньої доставки до консульських установ на суму, що не повинна перевищувати у кожному випадку 50% від стандартного консульського збору, тобто 30 євро (ст.ст. 17, 43 Візового кодексу). «При цьому консульство має гарантувати заявникам можливість доступу до консульства і без посередників. Але як реалізувати таку гарантію за наявності великих черг – не зовсім зрозуміло», процитовано у прес-релізі Дмитра Гудиму.

Архіви