Якщо працівник працює на півставки, то його зарплата становитиме половину від мінімальної заробітної плати. Тобто не 3200 гривень, а 1600. Але єдиний соцвнесок для сумісників та тих, хто працює за цивільними договорами, дотягувати до мінімального не треба.
Підвищення мінімальної зарплати до суми в 3200 гривень викликає дуже багато запитань. Роботодавці скаржаться на контролюючі органи, які вважають, якщо працівник працює на півставки, то йому все одно повинні доплатити зарплату до 3200 гривень. І з них обов’язково треба сплатити мінімальний страховий внесок в розмірі не менше, ніж 704 гривні.
У статті 3/1 «Гарантії забезпечення мінімальної заробітної плати» Закону України «Про оплату праці» зазначено: «якщо зарплата працівника, який виконав місячну норму праці, є нижчою за законодавчо встановлений розмір мінімальної зарплати, то роботодавець доплачує до рівня мінімальної зарплати. Якщо ж був укладений трудовий договір про роботу на умовах неповного робочого часу, а також якщо працівник не виконує у повному обсязі місячну норму, то мінімальну зарплату виплачують за відпрацьовані години».
– Отже, якщо працівник працює неповний місяць або за сумісництвом, то його зарплата може бути нижчою за мінімальну. При цьому йому доплачувати до мінімальної не потрібно. І дотягувати єдиний соцвнесок до мінімального рівня треба тільки тоді, коли мова йде лише про основного працівника, – пояснює аудитор.
І тут же наводить приклади:
– Уявімо собі, що це – основний працівник, його оплата праці – погодинна, і він відпрацював дві години. І платня за годину, наприклад, – 500 гривень. Але, незважаючи на те, що він відпрацював дві години, доведеться сплатити 22 відсотки від 3200 грн, – говорить вона.
При цьому Мар’яна Кавин радить дуже уважно читати закони, а особливо прикінцеві положення, які дочитують не всі.
– А в п.3 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону від 6 грудня 2016 року № 1774-VІІІ є таке: «до внесення змін до законів України щодо незастосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини, вона застосовується в розмірі 1600 гривень». Тобто мінімальний страховий внесок повинен становити 352 грн., – каже Кавин.
Але вона попереджає бухгалтерів, що контролюючі органи так не вважають. І радить звертатися до податкової з письмовими запитами з проханням роз’яснити цю колізію.