Мешканцям Львівщини пропонують запастися буржуйками та економити газ

Населення Львівської області споживає приблизно 1 млрд куб. м газу. І хоча це газ, видобутий в Україні, людей цього року все одно закликають максимально економити.

Як розповів голова постійної комісії з питань палива та енергетики Львівської обласної ради Тарас Федак під час круглого столу, Львівщина споживає близько 2 млрд куб. м газу.

Половину споживає населення, а другу половину – теплокомуненерго, бюджетна сфера та інші споживачі.

За його словами, якщо суттєво економити газ, то, в першу чергу треба економити на населенні, бо воно найбільший споживач.

«Але загалом не потрібно створювати ажіотажу, у нас буде трохи проблема з газом для житлово-комунальних підприємств. Та для населення не мало б бути проблем, бо це український газ. Також на нашій території ще є підземні сховища і можна десь регулювати цей баланс газу. Однак потрібно цей рік  максимально використати для того, щоб перейти на альтернативну енергетику і запустити енергозберігаючі технології», – каже Федак. При цьому, на його думку, функції влади полягають лише у створенні нормальних умов для інвесторів, які за це візьмуться.

Щоб зменшити споживання газу, на його думку, потрібно зробити три речі: максимально запровадити системи енергозбереження, збільшувати власний видобуток газу і залучати інвесторів у відновлювальну енергетику.

«Але, якщо ми хочемо залучити інвесторів і збільшити видобуток, то не логічно створювати додаткове навантаження на них, що бачимо сьогодні.  Навіщо ці дискусії про перегляд «зеленого тарифу», нелогічно було встановлювати зараз плату за надра 55% тощо», – каже депутат.

Водночас органи місцевого самоврядування мали б проаналізувати стан енергоможливостей будівель.

«Адже, якщо буде обмеження подачі газу, піде серйозне навантаження на електромережі. Треба по кожному будинку провести такий аналіз стану електромереж і можливостей додаткового навантаження та вивісити відповідну інформацію на будинках»,– каже депутат.

За його словами, там, де сьогодні є прозорі і зрозумілі умови для інвесторів, там і впроваджуються альтернативі джерела енергії. Наприклад, у Рава Руській цього року запрацює котельня на тверде паливо, у Старому Самборі – вітрова станція: перші два вітряки запустять в жовтні місяці.

Під час дискусії голова громадської ради при Львівській ОДА, президент Асоціації роботодавців Львівської області Зеновій Бермес також говорить про те, що альтернативи російському газу давно описані, є безліч прикладів, як можна обійтись без нього. «Живемо в час технічних революцій і є дуже багато варіантів, як замінювати той чи інший вид енергії. Є приклад у Львові, який би міг тиражуватися по всій Україні: на заводі Іскра є установка газифікації вугілля. Вона дозволяє утримувати газ за ціною 180 дол. за тис. м куб»,  – розповів Бермес.

Представник ЛНУ імені І. Франка Василь Магас зазначив, що уряд на сьогодні мав би звернутися до населення з проханням максимально економити тепло і газ.

«Субсидії – це добре. Але вони зменшують стимул економити. Основний стимул – це ціна», – каже він.

Науковець Павло Музика запропонував звернути увагу на каміни, пічки, буржуйки. Особливо гірським районам Львівщини, де є достатньо деревини.

Загалом учасники круглого столу «Житлово-комунальний сектор Львівщини готується до зими без російського газу: результати моніторингу діяльності органів виконавчої влади та місцевого самоврядування Львівської області у сфері енергозбереження в ЖКГ» вирішили створити робочу групу щодо вирішення цих питань.

Архіви