Депутати Львівської міської ради і підприємці, нарешті, нібито дійшли згоди. Але є одне застереження.
Сесія Львівської міськради ухвалила дозволити власникам малих архітектурних споруд працювати до кінця 2023 року, а після проведення інвентаризації вони матимуть можливість пролонгувати дію ліцензії ще на два роки, повідомляє Dailylviv.com.
За таке рішення проголосували 36 депутатів ЛМР.
«Раніше МАФам дозволялось працювати «до кінця воєнного стану», – розповіла Марія Марущак, голова ГО “Самопоміч-ФОП”. – Така невизначеність у термінах насторожувала власників МАФів. Усі ми хочемо якнайшвидшої перемоги над ворогом і мирного часу, проте підприємець мусить знати чіткі терміни дії договору оренди і дозволу на діяльність. Інакше важко планувати свій бізнес, адже будь-якої миті його можуть закрити».
Грудневому рішенню сесії Львівської міської ради передувала спільна робота над проєктом між депутатами і підприємцями. За словами Марії Марущак, власники МАФів дізналися, що готується такий проєкт і захотіли знати, про що у ньому йдеться. Адже протистояння між підприємцями і міськрадою щодо діяльності малих архітектурних споруд триває впродовж останніх трьох років.
«Навчені гірким досвідом, ми побоювались чергових «сюрпризів» від місцевої влади, а тому запропонували долучитися до проєкту, щоб наперед дійти згоди у проблемних питаннях, – пояснила Марія Марущак. – Згадайте, як у 2019 році міськрада пообіцяла, що ми матимемо договір на три роки. Але у проєкт включили два пункти, які дозволяли закрити МАФ вже за рік. Цього разу депутати “Європейської солідарності”, “Варти” і “Свободи” пішли нам назустріч та долучили нас до робочої групи».
Під час сесії, яка відбулась 6 грудня, власники МАФів вийшли під стіни Ратуші. Протестувати чи мітингувати з плакатами вони не мають права через воєниий стан, тому це була просто тиха, мовчазна присутність.
«Ми хотіли цим показати, що стежимо за роботою сесії. За наш проєкт проголосували 36 депутатів. Із текстовою частиною нас ознайомлять вже після реєстрації документу, проте зараз ми знаємо, що нам дозволено працювали до кінця 2023 року з можливістю пролонгації оренди після інвентаризації», – каже Марія Марущак.
Втім, пункт про інвентаризацію все ж таки викликає певні застереження у підприємців.
«Це доволі дивна процедура, а нам хочеться чітких правил роботи, – пояснює підприємець Роман Лелюк. – Адже від 2005 року, як тільки закінчуються договори, всі МАФи обов’язково проводять інвентаризацію. Виникають питання: якщо змін в умовах ведення бізнесу немає, якщо йдеться про один і той самий МАФ, то навіщо потрібна така щорічна перевірка? Раніше інвентаризацію проводили разом із ДАБІ, тепер без, але вона залишилась».
Підприємці також нарікають, що власників МАФів доволі часто намагаються упіймати на так званих «технічних помилках» в облаштуванні МАФу та його роботі. А це загрожує великими штрафами або ж повним закриттям.
«Але у більшості випадків ми бачимо, що ці технічні помилки зробить не підприємець, а сама місцева влада, яка не вміє чітко сформувати вимоги або ж постійно змінює правила, – каже підприємниця Зоряна Юрчук. – Владі Львова це треба визнати, але вона не хоче. Якщо МАФ простояв 10 чи 20 років і все було добре, то чому раптом з’являються «технічні помилки» щодо його облаштування в останні три роки? Міські чиновники могли б викликати власника, повідомити його про проблему. Ми усі свідомі люди: потрібно провести каналізацію чи модернізувати електрику – зробимо. Але, на жаль, міська влада часто обирає іншу тактику та приймає рішення закрити той чи інший «проблемний» МАФ після перевірки. Так не має бути, адже в умовах війни ми не розвиваємо свій маленький бізнес, а лише виживаємо. То ж нам мають допомагати, а не знищувати».
За інформацією Марії Марущак, у Львові сьогодні працюють 1 300 МАФів. Вони забезпечують роботою 5 тисяч людей. За рік від оренди землі сплачується міський бюджет 20 млн грн. Єдиний соціальний внесок – це ще 40 млн грн річних.
«Це кошти, які йдуть на потреби львів’ян. Це кошти, з яких місцеві чиновники отримують зарплатню. Ми би хотіли, щоб з нами рахувались, щоб більше дослухались до наших потреб і побажань. Маю надію, що рішення Львівської міськради, нарешті, дозволить знайти компроміс між місцевою владою та підприємцями. Ми живемо у часи, коли потрібно підтримувати один одного, а не руйнувати те, що є», – підсумувала Марія Марущак.
Підприємниця Мар’яна Федорчук каже, що загалом рішенням депутатів ЛМР задоволена.
«Нам дали можливість – кому рік (якщо це проблемний МАФ), а кому і три роки – спокійно працювати, – пояснює Мар’яна Федорчук. – Це важливо у наш важкий для країни час. Розумієте, насправді підприємцям є куди піти: можна знайти іншу роботу, можна взагалі виїхати з країни. Але ми хочемо залишатись вдома, працювати і тримати цей фронт, як тримають його зараз наші військові. Ми завжди допомагаємо нашим хлопцям, відгукуючись на кожне прохання. Зараз, як ніколи, ми маємо бути разом, щоб вистояти у війні. Наш бізнес не процвітає, наразі ми виживаємо. Добре, що влада це зрозуміла і пішла на поступки».