Попри пандемію коронавірусу і карантинні обмеження, трудова міграція з України за два роки зросла на 11%. Зараз за кордоном перебувають понад 1 млн. 167 тис. мігрантів-українців.
Найбільше у період з 2019 до 2021 року люди виїжджали на заробітки у Європу з Львівської (122 тис. осіб), Івано-Франківської (91 тис.), Закарпатської (87 тис.) , Рівненської (63 тис.) областей.
Про це, пише Dailylviv.com, повідомила Олена Кальбус, координаторка проєктів з протидії торгівлі людьми ГО «Центр «Жіночі перспективи», під час пресконференції «Проти всіх форм рабства» у Львівському пресклубі. Ці числа – результат дослідження агенції Info Sapiens на замовлення Представництва Міжнародної організації з міграції (МОМ) — Агентства ООН з питань міграції в Україні.
– Найчастіше людей спонукає шукати кращої долі на чужині неможливість отримати гідну зарплату вдома – про це заявляють 37% опитаних (на початку пандемії їх було 28%). У той же час 66% заробітчан планують витратити зароблені кошти в Україні для втілення своїх планів, і лише 9% трудових мігрантів хотіли би залишитись в інших країнах назавжди, – сказала Олена Кальбус.
За її словами, в Україні 26% людей не можуть знайти роботу за своїм фахом у бажаній сфері з достатнім рівнем оплати. Знайти роботу за своєю кваліфікацією у Європі також нелегко, попри те, що є не одна державна програма з підтримки трудової міграції.
– Скажімо, є кваліфікований лікар чи медсестра, які пропрацювали за фахом 20 років і не поступаються німецькому колезі у знаннях і навичках, – навела приклад Олена Кальбус. – Вони можуть скористатися такою програмою і теоретично мають непогані шанси для високо оплачуваної офіційної роботи в Німеччині. Однак, для цього потрібно знати мову не просто на побутовому, а на рівні носія – з усіма тонкощами і нюансами, медичними термінами. Зрозуміло, що це серйозна перепона для отримання роботи. До того ж, Європа має свої трудові резерви, і українець може претендувати на робоче місце лише після черги громадян ЄС. Відтак, на практиці шанси у наших людей влаштуватись на посаду лікаря або медсестри дуже невеликі.
Ось чому серед бажаних сфер діяльності для навіть кваліфікованих мігрантів переважають будівництво (на неї погоджується 95% заробітчан), хатня робота (97%), робота у транспортній сфері (82%), робота у кав’ярнях і ресторанах (75%).
Найчастіше, за даними дослідження, українці шукають роботу у Німеччині, Польщі та Чехії.
Довідка
Дослідження провела дослідницька агенція Info Sapiens на замовлення Представництва Міжнародної організації з міграції (МОМ) — Агентства ООН з питань міграції в Україні за фінансової підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) у вересні-жовтні 2021 р. Воно здійснювалось шляхом національного репрезентативного опитування методом особистих інтерв’ю. Обсяг вибірки становить 5 228 респондентів, із них 2 374 чоловіки та 2 854 жінки.