Львівські студенти скаржаться, що їм не дозволяють вибирати навчальні дисципліни

Активісти, які моніторять порушення прав викладачів і студентів у вищих навчальних закладах України, зафіксували 337 порушень. З них у ВНЗ Львівської області – 24. Серед них повідомлено лише про два випадки хабарництва під час вступної кампанії.

Про це сьогодні, 18 січня, під час прес-конференції на тему: «У яких ВНЗ Львова та України загалом найбільше порушують права викладачів та студентів? Презентація результатів роботи ресурсу Profrights.org – нового онлайн-інструменту для моніторингу порушень в українських ВНЗ», повідомив координатор проекту, виконавчий директор аналітичного центру «CEDOS» Єгор Стадний.

Порушення у Львові та області у сфері вищої освіти такі, що внз не надають можливості студентам обирати самим дисципліни, які вони хочуть вивчати, бракує інформації на сайті внз, а також зафіксовано два випадки хабарництва під час вступної кампанії. За словами Єгора Стадного, мета інформаційного сайту про порушення у вищих навчальних закладах – репутаційний тиск на внз.

– До 2019-2020 року кількість абітурієнтів буде зменшуватися, і конкуренція вузів за них буде збільшуватися. Ми сподіваємося, що абітурієнти та батьки будуть звертати увагу на базу порушень і вибиратимуть вуз, у якого порушень менше або взагалі немає, – каже Стадний.

Ідея щодо створення інформаційного ресурсу, де би були згруповані усі види порушень у внз, з’явилася влітку 2013 року.

– Ми спіймали себе на думці, що інформація про зловживання у вузах губиться на фоні політичних, економічних новин і новин про війну. Всі чули, що десь там беруть хабарі, купують посади, розкрадають майно, але систематичної інформації про це немає, – каже Єгор Стадний. Тож було створено сайт https://profrights.org. Порушення тут згруповано за категоріями – хабарництво, перешкоджання участі в управлінні, ігнорування трудових прав, умов доступу до гуртожитку, права на обрання вибіркових дисциплін та інше.

– Часто до нас звертаються у справі, де немає порушень. Просто люди не знають свої права та обов’язки. Були випадки, коли ми отримували інформацію, яка є частиною кампанії зведення рахунків між різними сторонами. Тобто сайт намагаються використати, щоби забрати конкурента, – зауважує Єгор Стадний.

Тому вся інформація, яка надходить на сайт, проходить процедуру перевірки або премодерації.

– Протягом трьох днів ми перевіряємо цю інформацію. Це зробити непросто. Ми просимо надати інформацію, шукаємо альтернативні джерела. Якщо це підтверджується, то ми додаємо це підтвердження до бази. Коли заявляють про хабарництво, ми просимо надати різного роду роботи студента або скан залікової книжки, верифікуємо цю інформацію з інших джерел, – говорить Єгор Стадний.

За його словами, два місяці роботи показали, що скаржники побоюються залишати свій особистий емейл та вказують неіснуючий. Такі випадки автори ресурсу не розглядають. 

За словами головного юриста проекту, аналітика аналітичного центру «CEDOS»  Андрія Солодька, студенти найчастіше скаржаться на хабарництво, на погане забезпечення гуртожитком, на неіндексацію стипендії та незабезпечення студентськими квитками. Деякі студенти у Києві досі не мають студентських квитків.

– Викладачі скаржаться на затримки зарплати або відправлення викладачів у примусові відпустки, на плагіат, на обмежений доступ до інформації, – каже Андрій Солодько.

За словами Єгора Стадного, автори он-лайн ресурсу не повідомляють внз про те, що порушення у їхньому навчальному закладі потрапило до загальноукраїнської бази порушень. Проте ті самі виявляють такі порушення на сайті і навіть просять вилучити їх із його бази. 

– Якщо порушення виправлено, то вони не щезають з бази, але в базі зазначається, що воно виправлено, – повідомив Стадний.

Також активісти зауважили, що студенти або викладачі не поспішають скаржитися, тому що не вірять, що можна щось змінити.
– Ви прекрасно знаєте, яку відповідальність поніс ректор Львівської комерційної академії Буряк  – він заплатив менший штраф, ніж хабар, який йому принесли. Це відповідь на питання «чи звертаємося ми до правоохоронних органів», – каже координатор проекту.

Архіви