Львів’яни підготували пропозиції до закону про ОСББ, які врахувало Міністерство ЖКГ, і написали практичний підручник

20 грудня у Прес-клубі відбулося засідання на тему: «Як новий закон вплине на діяльність ОСББ. Львівські пропозиції до законопроекту «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення та діяльності ОСББ».

Його учасники оприлюднили рекомендації до законопроекту, які були напрацьовані під час Першого регіонального форуму об’єднань співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ), що відбувся у Львові, і розповіли, які наслідки ці правові зміни матимуть для розвитку ОСББ на Львівщині та в Україні. На засіданні також презентували книгу про повчальний досвід роботи ОСББ у Львові під назвою «Об’єднання співвласників багатоквартирного будинку:створення та ефективна діяльність».

Дев’ятирічний досвід роботи ОСББ показує, що завдяки їх створенню співвласники багатоквартирних будинків можуть ефективно утримувати та обслуговувати своє житло. Але водночас  практика діяльності ОСББ  оголює низку проблем, які заважають розвитку нових структур на житлово-комунальному ринку.

– Понад 80 представників ОСББ, неурядових організацій та органів влади з 19 міст України та делегація з Вільнюса (Литва), які в жовтні цього року зібралися на Перший регіональний форум об’єднань співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ) у Львові, проаналізували та систематизували проблеми, що заважають розвитку ОСББ. Першим потужним результатом форуму були рекомендації – змінити законодавство, які врахувало Міністерством ЖКГ при розробці нового законопроекту «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення та діяльності ОСББ». Ще одним результатом форуму став випуск посібника для управителів ОСББ, книги яку ми презентуємо сьогодні. Цей посібник, передусім, – живий досвідуспішних управителів, яки мають величезну практику і діляться нею з тими, хто прагне створити ОСББ або покращувати роботу існуючого,- зазначив в. о. голови правління комунальної установи «Інститут міста» Олександр Кобзарев. – Організатором Форуму стали Львівська міська рада і комунальна установа «Інститут міста» (Львів). Проект відбувався за підтримки Громадянської мережі «ОПОРА», проекту USAID «Реформа міського теплозабезпечення» та Асоціації об’єднань співвласників багатоквартирних будинків «Сихівчани» (Львів). Фінансову підтримку проекту надало Посольство Королівства Норвегії в Україні.

– Учасники форуму нарахували 13 головних проблем, з якими регулярно стикаються ОСББ. Зокрема, ініціативній групі ОСББ важко отримати інформацію про склад співвласників багатоквартирного будинку-власників квартир. Перешкоди або зволікання також виникають із наданням технічної будинкової документації. Державні реєстратори вимагають нотаріально посвідчувати підписи усіх членів ОСББ на статуті об’єднання і відмовляються  реєструвати ОСББ, яке об’єднує співвласників двох і більше будинків. Невиправдано великими є витрати на створення та діяльність ОСББ у невеликих багатоквартирних будинках. Місцеві державні податкові інспекції систематично неправомірно відмовляються включати ОСББ до Реєстру неприбуткових організацій (установ), висувають необґрунтовані вимоги до статутних документів ОСББ. Регулярними є намагання підприємств-монополістів перетворити ОСББ на виконавців житлово-комунальних послуг. Більше того, часто ОСББ змушують погоджувати величину внесків співвласників з органами місцевого самоврядування (для надання пільг і субсидій на житлово-комунальні послуги членам ОСББ). А місцеві державні податкові інспекції, зі свого боку, неправомірно примушують ОСББ сплачувати непритаманні для об’єднань податки і збори (наприклад, збір за забруднення природного середовища, ПДВ), – наголосив керівник проекту «Перший регіональний форум ОСББ» Остап Тимчій.

– Описаний нами багаторічний, і тому унікальний, досвід фукціонування ОСББ „Вчитель”, з одного боку, засвідчує ефективність господарювання мешканців багатоквартирного будинку, з другого – дозволяє бачити вади управління житловим господарством, яким займаються ЖЕКи, з третього – показує кричущу несправедливість, яка триває в нашому суспільстві. Вона полягає в тому, що одні мешканці багатоквартирних будинків (їх меншість) самі, за власні кошти, збудували будинки і їх самостійно утримують, а інші (їх більшість ), отримавши квартири від попередньої влади безоплатно, звикли, що їхнє житло мають обслуговувати, а самі вони і пальцем не поворухнуть, аби підтримати порядок у своєму під’їзді чи на прибудинковій території, – наголосив голова ревізійної комісії ОСББ „Вчитель”, кандидат економічних наук, доцент, співавтор посібника  «Об’єднання співвласників багатоквартирного будинку:створення та ефективна діяльність» Любомир Лиско. – Держава вже тривалий час заохочує таку психологію, продовжуючи дотувати ЖЕКи, в т.ч. за рахунок тих, хто господарює самостійно. Тому ми підтримуємо зміни до закону про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку, які передбачають не

добровільність, а обов’язковість їх створення у таких будинках, як це передбачено у законодавстві Польщі чи прибалтійських країн.

Оскільки Закон України «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку» є базовим документом, то щоби виправити ситуацію, потрібно прийняти додатковий законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення та діяльності об’єднань співвласників багатоквартирного будинку», куди включити пункти, які допоможуть виправити ці зауваження, вважають учасники засідання.

Це дозволить швидше створювати та ліпше управляти об’єднаннями співвласників багатоквартирного будинку; ефективніше використовувати кошти державного та місцевих бюджетів на ОСББ; створювати сприятливі умови для залучення небюджетних коштів у розвиток об’єктів житлово-комунального господарства, а також – механізму для реформування галузі через залучення іноземних інвестицій, кредитів, коштів фізичних і юридичних осіб. Новий законопроект допоможе також скоротити використання енергетичних і матеріальних ресурсів на виробництво житлово-комунальних послуг, підвищити їх якість.

******

Архіви