Львів на ТПВ витратить утричі більше, ніж Харків

Згідно з оновленим проектом реконструкції (рекультивації) Грибовицьке сміттєзвалище поблизу Львова за кілька років можна перетворити на оазу.

Оновлений проект сьогодні, 9 серпня, вперше та ексклюзивно представив керівник ТОВ «Діпрокомунбуд» (Харків) Олександр Слободянюк, підприємства, яка його розробляє на замовлення ЛКП «Збиранка». Презентація відбулася на засіданні Львівського прес-клубу на тему: «Як новий проект реконструкції (рекультивації) Грибовицького сміттєзвалища вирішуватиме стару екологічну проблему у Львові?».

Нагадаємо, що на рекультивацію сміттєзвалища в Грибовичах Львів планує, зокрема, також витратити і грантові 10 млн євро від ЄБРР. Упродовж року Львівський прес-клуб намагався з’ясувати, хто, що і як планує там робити. 

За словами Олександра Слободянюка, це – не новий проект.

– Насправді цей проект виконала львівська організація «Гірхімпром» у 2013 році. Той проект не був зреалізований. І з того часу ситуація змінилася. Зараз ми його тільки коригуємо. Коли «Гірхімпром» виконував свій проект, то полігон працював і приймав сміття. Тому планувалося закриття та рекультивація частинами. Зараз полігон закритий цілком, тому ввесь полігон будуть рекультивувати цілком, – пояснює Олександр Слободянюк. 

За словами проектанта, заплановано облаштувати і терасувати схили полігону; поставити установку зворотного осмосу, щоби всі інфільтрати, які опади вимивають з тіла полігону, повертати назад; а саме тіло полігону планують повернути в його попередні межі. 

Керівник ТОВ «Діпрокомунбуд» каже, що їхній проект передбачає будівельні роботи першої черги, які триватимуть 11 місяців, та другої черги – 8 місяців. А між ними мусить минути два роки для стабілізації тіла звалища. 

Олександр Слободянюк стверджує, що за кілька років сміттєзвалище у Львові буде подібне на колишнє звалище в Харкові, де зараз росте трава, а незабаром там висадять дерева. Харківський проект рекультивації також виконало ТОВ «Діпрокомунбуд». 

– У Харкові полігон працював з 2002 року. У 2012 році його закрито. І з 2013 року розпочалася його рекультивація. Зараз там – зелена зона. Але на полігоні дотепер проводять збір фільтрату. З кожним роком все менше, але він все ще є, – говорить керівник проектної організації. 

На вирішення сміттєвої проблеми у Харкові Світовий банк надав 44 млн доларів. За ці кошти передбачено побудувати сміттєпереробний комплекс,  рекультивувати старе звалище та побудувати нове. Тендер на роботи виграла фірма з Польщі, яка зголосилася зробити все це за 28 млн євро. Решту коштів банківської позимки Харків планує скерувати на природоохоронні заходи. 

У Львові ж, нагадаємо, мають намір витратити загалом 110 млн євро (35 млн євро від Європейського банку розвитку і реконструкції та 75 млн євро від Європейського інвестиційного банку) для вирішення проблеми з утилізації твердих побутових відходів та рекультивації майже 60-річного сміттєзвалища. З цих коштів – 10 млн євро ЄБРР надає як безповоротну, грантову допомогу. А решту коштів львів’янам треба буде повертати з відсотками. 

Стратегія поводження з ТПВ у Львові поки що кардинально відрізняється від харківської – на жаль, у гірший бік. На ці роботи постійно надають з міської скарбниці кошти, а результатів їх освоєння – обмаль. Екологи висловлюють занепокоєння, шо маніпуляції ЛКП «Збиранка» з різними назвами проектів реконструкції (рекультивації) Грибовицького сміттєзвалища, зареєстрованими для оцінки впливу на довкілля у Мінекології, лише сприяють відмиванню бюджетних коштів. А наприклад, ТОВ «БК «Сучасні будівельні рішення», яка у травні 2018 року виграла тендер для ЛКП «Збиранка» і уклала угоду про виконання першочергових робіт на полігоні ТПВ, ще нічогог не зробила. 

ГО «Львівський прес-клуб» реалізує однорічний проект з медіаконтролю за витратою коштів на будівництво сміттєпереробного заводу у Львові та рекультивацію сміттєзвалища в Грибовичах.

Архіви