Купити виборчий округ буде складніше, – політолог у Львові

Новий Виборчий кодекс не знищить явище «партійного спонсорування» заради місця у прохідній десятці виборчого списку. Проте виборчі округи будуть збільшені, отже купити такий округ буде складніше.

Про це сьогодні, 16 листопада, під час засідання на тему: «Виборчий кодекс: хто «за» і що – «проти», яке відбулося у Львівському прес-клубі, заявив політолог, заступник директора Центру політичних досліджень ЛНУ ім.І.Франка Любомир Скочиляс.

Нагадаємо, що народні депутати обіцяли ухвалити новий Виборчий кодекс уже восени цього року, щоби наступні вибори відбулися за новим законодавством. Проте політолог вважає, що депутати повернуться до роботи над Виборчим кодексом аж після виборів Президента у 2019 році, коли стануть зрозумілими нові політичні розклади. Адже законодавство в Україні змінюється з міркувань політичної доцільності. 

– Виборчий кодекс включає в себе такий пункт, як вибори народних депутатів за пропорційною системою з відкритими регіональними списками. Цей пункт викликає найбільше захоплення та заперечення, – каже Любомир Скочиляс. 

Він пояснив, що відкриті виборчі списки передбачають скасування «мажоритарки». Натомість виборці отримають можливість впливати на своїх депутатів. 

– Уся ця ситуація розглядається як позитивний крок вперед. Хоча є й застереження. Депутати будуть обиратися у 27 регіональних округах за регіональними списками. Але існуватиме і загальнонаціональний список, який, як передбачають експерти, охопить до 20 відсотків від загальної кількості мандатів у Верховній Раді. Він буде фіксованим, і виборці на нього жодного впливу не матимуть. Порядковість цього списку будуть визначати лідери партій. Тому таке явище як спонсорування партії заради отримання прохідного місця, не зникає. І якщо партія долає виборчий бар’єр, то кожна з них може отримати 10 місяць у цьому загальнонаціональному списку. Тому партійні спонсори зможуть отримати якесь місце у цій десятці, – пояснює політолог.

Водночас, Виборчий кодекс передбачає збільшення виборчого округу. Тепер він дорівнюватиме межам області. 

– Для купівлі такого округу потрібно мати значно більше коштів. І зробити це буде значно складніше, – вважає Любомир Скочиляс. 

Також система відкритих регіональних виборчих списків передбачає, що за округ будуть конкурувати члени однієї партії. Але є застереження, що кандидати від однієї партії можуть поділити область. І це, на думку фахівця, стане відгомоном «мажоритарки». 

– До прикладу, якби вибори у 2014 році відбувалися би за системою цього Виборчого кодексу, то 359 мандатів отримали би кандидати від партій у регіонах і 91 мандат – в загальнонаціональних списках. Це і є та частка, на яку виборці не можуть впливати. Тому треба доопрацювати, щоби цю частку суттєво зменшити або ж забрати взагалі, – каже політолог. 

Архіви