Кандидати в нардепи у 116 окрузі назвали своїх силовиків

Ірина Подоляк бачить на посаді Генпрокурора Оксану Сироїд, а Валерій Веремчук – Давіда Сакварелідзе.

Про це вони повідомили 21 червня під час відеодебатів у рамках проекту Львівського прес-клубу «Інтерактивні відеодебати, відеодискусії і відеомарафон суб’єктів виборчого процесу з дотриманням гендерного паритету». Дебатери балотуються у виборчому окрузі №116.

Також чинний депутат та кандидат до Верховної Ради від партії «Об’єднання «Самопоміч» Ірина Подоляк готова проголосувати за Сергія Кривоноса як міністра оборони.

– За нього я готова голосувати без вагань та роздумів. А Оксана Сироїд – людина з феноменальними знаннями, ціннісна, справедлива та чесна, – каже Ірина Подоляк.

Натомість кандидат до Верховної Ради від партії «Громадянська позиція» Валерій Веремчук пропонує на посаду голови СБУ обрати Віктора Трепака.

– Я знаю цього чоловіка. Він львів’янин, до речі. І я впевнений, що він теж буде дуже корисний державі саме на такій посаді. Анатолій Гриценко, який займав посаду міністра оборони, може займати і вищі щаблі в державі. Це ті кандидатури, які вже обговорювалися, – перелічив Валерій Веремчук. 

Валерій Веремчук вважає, що він буде дуже корисним в українському парламенті наступного скликання.  

– Я – керівник громадського формування «Народна самооборона Львівщини», структури, яка створилася під час Революції Гідності на Майдані та координувала самоорганізацію львів’ян під час буремних подій 2014 року й допомогла забезпечити безпеку львів’ян та порядок у місті. Ми також створили найбільший волонтерський центр, коли сталася окупація та наступ російських військ на Сході України. І досі допомагаємо нашим воїнам на передовій. У парламенті я налаштований працювати для розвитку територій Львова і, зокрема територій виборчого округу. І, розуміючи, що з кожним роком фінансові ресурси міста перетікають у державний бюджет, докладу всіх зусиль, щоби у Львові залишилося більше податків для вирішення гострих проблем, яких є тут багато, – розповів він про себе. 

А Ірина Подоляк, яка вже вигравала вибори до парламенту п’ять років тому в цьому ж окрузі, вважає, що гідна виграти ще раз, тому що багато справ розпочато і не завершено. 

– Без тих 47 тисяч осіб, які за мене проголосували, не було би ні закону про українську мову, ні закону про український культурний фонд, ні закону про українську книгу. Все, що робилося для Харкова, робилося і для Рясного, все, що робилося для Дніпра, робилося і для Білогорщі. Я дуже чітко знаю, чим я буду займатися у наступному скликанні парламенту. У мене вже є підготовлені та зареєстровані законопроекти, які ще не розглянуті, – каже вона.

Також чинна депутатка має намір скасувати депутатський фонд, який роздає субвенції на соціально-економічний розвиток.

– Цей фонд цього року склав 4 млрд 200 млн гривень. Ці кошти надають лояльним депутатам-мажоритарникам, які є в коаліції та голосують за бюджет, аби вони у своїх округах відремонтували клуб, в сільській школі туалет зробили, лавки поставили, тротуари проклали. І це все, переважно, роблять їхні фірми, на яких вони ці гроші відмивають, – каже Ірина Подоляк. 

Народна депутатка не сумнівається, що її ініціатива п’ятирічної давності – розмовляти у Львові один день російською мовою на підтримку мешканців Східної України була правильною.

– Для мене немає жодного сумніву, що єдиною державною мовою в Україні має бути українська мова. І я зробила для цього абсолютно все. Але не треба забувати, що Україна – це не лише Галичина. Україна є розмаїта та велика. І люди, яким держава не створила впродовж десятиліть умов – вивчати українську мову та розуміти, що українська мова є цінністю, не винні в цьому. Завдання держави – зробити так, щоби ці люди не почувалися чужими на своїй землі. І щоб вони за 5-9 років та їхні діти не мали вже сумнівів, яка мова в Україні є державною. А Львів ще може заговорити багатьма мовами. І в цьому немає жодної трагедії, – вважає вона.

Не бачить проблеми в тому, що у Львові хтось розмовляє російською й опонент Ірини Подоляк – Валерій Веремчук.

– Раз на десять років львів’яни їдуть до столиці, аби повалити владу, яка стає режимом. Так було під час Помаранчевої революції, так було під час Революції Гідності. Тому говорити про якісь загрози чи прояви у Львові – складно. У 2014 році сюди приїхало багато осіб, які втікали від війни. Більшість з них знайшли себе в нашому місті, – каже Валерій Веремчук. 

А ухвала Харківської міської рада про перейменування проспекту імені Григоренка на честь маршала Жукова, на думку конкурентів в окрузі, – це вже загроза державності. 

– Має бути складена заява про злочин, звернення до правоохоронних органів та проведено слідство. Це є пряме порушення прямих норм закону. Вони повинні бути покарані, – впевнена Ірина Подоляк.

З нею погоджується і Валерій Веремчук.

– Окремі органи місцевого самоврядування дозволяють собі порушувати закон. В моєму розумінні, децентралізація має йти разом з серйозними санкціями за такі порушення та відповідальністю політиків за такі дії, – сказав він. 

Водночас, він готовий, якщо раптом новообрана Верховна Рада спробує навертати Україну в євразійський союз та СНД, переконувати опонентів не тільки словом, але й силою.

– Сподіваюся, що такого не буде. Але ми знаємо випадки, коли доводилося не тільки голосом, заявами, деклараціями чи законопроектами, але й фізичною силою відстоювати свою позицію чи перешкоджати злочинним актам. І такі речі, як капітуляція чи здача інтересів країни на милість ворога, будуть заблоковані не лише парламентарями, але й суспільством, – сказав Валерій Веремчук.

Ірина Подоляк махати кулаками у Верховній Раді не має наміру.

– Копатися, бити писки, бити патиками чи кидатися капцями і робити шоу у парламентській залі я точно не буду. Тому що це не є політикою. Якщо, не дай Боже, вектор буде розвертатися, то в нас немає іншого вибору, як піднімати людей, – зазначила вона. 

Також кандидати пояснили, чому вони не йдуть у списках своїх партії, а долатимуть шлях до парламенту в мажоритарному окрузі. 

– У «Самопомочі» відбулося рейтингування і оновлення списку. І зараз за списком – понад 80 відсотків нових осіб. Їм треба дати можливість. Моя політична сила вважає, що я настільки танк, що я дам раду та зможу змагатися у 116 виборчому окрузі. Тут треба бути міцним горішком. І наша партія вважає, що  я є саме таким міцним горішком, – каже Ірина Подоляк. 

Її опонент своє рішення пояснює вимогами закону.

– «Народний контроль» об’єднався з «Громадянською позицією» та низкою інших політичних сил. Звісно, легше би було йти в списку. Але я йду по мажоритарному округу. Тому що маю тут підтримку виборців, – пояснив Валерій Веремчук. 

Разом з тим депутат Верховної Ради сумнівається у соціологічних рейтингах. 

– Для того, аби проводити соціологічні дослідження, треба мати великі гроші. Наскільки я знаю, ринкові ціни – це близько 10 тисяч доларів треба витратити. Тому соціологічних досліджень я не проводила, бо я не маю таких грошей. А що хочуть виборці, то я довідуюся під час прийому громадян. Але мушу вам сказати: інформація про те, що депутат не роздає грошей на прийомах поширюється серед виборців дуже швидко. І якщо на перших прийомах приходило по 20-30 осіб, і вони просили соціальну грошову  допомогу, то тепер вже приходить менше, але ті, які розуміють, чого хочуть від депутата Верховної Ради, – ділиться вона досвідом. 

З нею погоджується і її конкурент.

– У живому спілкуванні з людьми отримуєш багато інформації. І це є дороговказом для мене, – каже Валерій Веремчук.

Під час дебатів Валерія Веремчука запитали, чому в нього так багато білбордів і звідки у нього кошти на таку масовану рекламу.

– Кошти проплачені політичною партією «Народний контроль». У мене всі укладені договори. В цьому питанні немає жодних секретів, – сказав він. А також закликав усіх конкурентів та фанів не розписувати стіни львівських будинків ані його, ані іншими іменами задля політичної реклами. 

Довідка

Мета проекту «Інтерактивні відеодебати, відеодискусії і відеомарафон суб’єктів виборчого процесу з дотриманням гендерного паритету» – інформування мешканців і журналістів Львівщини та України про кандидатів у депутати Верховної Ради; забезпечення комунікацій між виборцями, ЗМІ, експертами і кандидатами в народні депутати та їхніми командами для усвідомленого, якісного вибору нового парламенту; підвищення рівня прозорості виборчого процесу та активізації і поліпшення діяльності ЗМІ; паритетне представлення жінок-кандидаток для формування нового парламенту з дотриманням 30% квоти.

Проект підтримує «Медійна програма в Україні», яку виконує міжнародна неурядова організація «Internews» за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).

Архіви