Як можна недорого зменшити енерговитрати будинку в шість разів і що заважає спорудженню першого енергонезалежного будинку у Львові?

18 березня 2009 року відбулося засідання Прес-клубу на тему: «Як можна недорого зменшити енерговитрати будинку в шість разів і що заважає спорудженню першого енергонезалежного будинку у Львові?» Його учасники представники влади, науковці, будівельники, представники громадських організацій розповіли про нові, альтернативні традиційному газу, джерела енергії, які дозволяють обігріти оселі і заощадити кошти, а також – назвали причини, які перешкоджають впровадженню ефективних енегозберігаючих технологій на Львівщині.

У розвинутих країнах спостерігається стійка тенденція до зменшення споживання вуглецевих енергоносіїв завдяки переходу до відновлювальних джерел енергії – сонце, вода, вітер. Наприклад, у Європі ринок сонячної енергетики щороку зростає на 100%.

Поряд з тим відбувається інтенсивний пошук дешевих технологій і матеріалів для одержання та трансформації енергії.

В Україні є доступ до дешевих та якісних технологій енергозбереження, над якими працюють сотні колективів у світі. Наприклад, з використанням дешевих сонячних колекторів 9 місяців у році можна мати безкоштовну гарячу воду, а взимку, з допомогою недорогих теплообмінників, скоротити витрати на підігрів води на 40%. За наявності рекуператора можна заощадити 80-90% енергії при вентиляції будинку. Використання теплових помп скорочує витрати електроенергії в 3-4 рази.

Типовою ознакою енерозберігаючого будинку є також утеплений неглибокий морозостійкий фундамент,  що дозволяє заощадити гроші при його спорудженні та теплову енергію – при проживанні в ньому. 

На засіданні була презентована монографія кандидата технічних наук Юрія Дудикевича  «Принципи побудови енергонезалежного будинку в Україні», де узагальнено найкращі світові досягнення в галузі енергозбереження, якими вже зацікавилися львівські будівельники та об’єднання співвласників багатоквартирних будинків.  

При дуже доброму утепленні будику підвищується рівень вологості, починає відчуватися задуха, з’являються грибки та пліснява, мікроорганізми, – розповів про один із методів енергозбереженння Юрій Дудикевич. –  Виходом із ситуації є встановлення системи вентиляції з рекуперацією повітря, коли відпрацьоване тепле повітря охолоджується і лише потім виводиться з будинку. Але виникає питання, чи потрібна тоді у будинку водяна  система опалення? Звичайно, не потрібна, оскільки теплим повітрям можна обігрівати весь будинок. Отже, система тепловентиляції одночасно постачає будинок свіжим повітрям і підігріває його. Окремої уваги заслуговує грунтовий теплообмінник, який взимку підігріває холодне повітря, що подається через шахту, а влітку охолоджує повітря будинку.

Щоби допомогти підприємцям та фізособам отримати кошти на впровадження недорогих енергозберігаючих технологій, координатор Громадського форуму Львова Любов Качмар рекомендує створювати небанківські фінансові інституції (фонди, кредитні спілки, товариства взаємного кредитування), залучати позабюджетні фінансові ресурси, розвивати системи мікрокредитування. Ефективним джерелом для фінансування програм енергозбереження може стати ціловий Фонд, розпорядником якого буде комунальне підприємство. 

Архіви