Статут територіальної громади Львова потребує доопрацювання та більшого обговорення серед мешканців міста. Таку думку 22 червня висловили під час прес-конференції «Чому досі не зареєстровано Статут територіальної громади Львова?» програмний директор ГО «Інформаційно-правовий центр «Наше право»» Оксана Ващук, депутат Львівської міської ради Теодор Дяків, голова ради координаторів ГО «Вартові закону» Олексій Вєренцов.
Учасники прес-конференції наголосили, що статус слід було винести на референдум, оприлюднити його проект у ЗМІ та оприлюднити ухвалений статут. «Цього не було зроблено. Депутати ухвалили статут, який не пройшов детального обговорення. Було проведено громадські слухання два рази, але про них неналежним чином повідомили громаду, і на них було дуже мало людей», – наголосила О.Ващук.
Своєю чергою Т Дяків зазначив, що лише при поверхневому вивченні статуту виявив у ньому три грубі порушення. «Зокрема, йдеться про те, що для проведення громадських слухань потрібно 200 підписів мешканців, це не правочинна норма. Наприклад, цього тижня мають відбутись громадські слухання у 8 будинках, де не мешкає стільки людей. Друге – питання відшкодування шкоди, наприклад, у випадку, коли мешканець отримав ушкодження через неприбрані взимку вулиці. Відповідно до Конституції України, покривати ці видатки мають з бюджету, а потім стягувати кошти з чиновника, через недбальство якого виникла така ситуація. У статуті передбачено, що відшкодування здійснюється за рахунок посадової особи. Додам, що при розгляді цього питання на сесії міськради, депутати не проголосували за зазначені правки. Трете – в статуті прописана присяга депутата, що суперечить законодавству. Ми повідомляли про зазначені зауваження робочу групу, яка займалась розробкою статуту. Керівник робочої групи, секретар Львівської міськради Володимир Квурт», – додав Т. Дяків. Він зазначив, що управління юстиції врахувало ці зауваження.
«Робоча група працювала над статутом два роки. Він пройшов усі процедури у відповідності до законодавства, обговорення на громадських слуханнях, ми зробили відповідь на всі зауваження. Відбувся розгляд на пленарному засіданні сесії. Управління юстиції зараз розглядає статут. Критики діючого статуту вважають, що норма про присягу депутата суперечить законодавству. Втім, Конституція України передбачає, що міська рада в межах закону має право вільно вирішувати будь-яке питання, яке не вилучено зі сфери її компетенції і вирішення, якого не долучено жодному іншому органу. Питання прийняття присяги депутатами відноситься до питань організації діяльності ради, а тому може врегульовуватись Статутом міста. Друге зауваження щодо організації громадських слухань –запропонована кількість підписів у п’ять разів менша за попередню норму. Трете – відповідальність чиновників. Посадові особи несуть відповідальність за неправомірні дії, що виплачується з бюджету, а потім кошти стягуються із чиновників. Звичайно, кожен має право аналізувати, критикувати, але вважаю за необхідність наголосити, що оголошувати про те, що документ є незаконним чи таким, який суперечить законодавству, може лише суд», – зазначив у коментарі ZAXID.NET В. Квурт.