Господарювання по-новому: у Львові запропонували повертати 10% від аграрних податків до бюджету ОТГ

Нині у фаворі перебувають великі агрохолдинги, а про малі фермерські господарства держава дбає, хіба що, на папері. Можновладці декларують численні програми для розвитку малого агробізнесу, проте на практиці все – досить сумно.

Так вважає Іван Кільган, заслужений працівник сільського господарства України, голова Асоціації фермерів Самбірщини, представник Народного Руху України:

– Ми зіткнулися з реформаторами, які завели фермерство в глухий кут, – сказав він на засіданні «Сімейне фермерство на Львівщині: на яку підтримку може розраховувати фермер у новообраної місцевої влади?» у Львівському пресклубі. – Латифундисти використовують дорогу техніку, закуповують більше добрив, їм відшкодовують збитки – це все діє. Але фермер, який працює на значно меншому клаптику землі, вирощує кращу і органічно чистішу продукцію, такої підтримки не має. Рослини, тварини – це все живе, воно потребує не лише досконалих технологій, а й душі. У нас фермеру нині домогтися навіть незначної допомоги від держави – означає витратити купу нервів і часу, якого він не має, бо мусить працювати.

З великими агрохолдингами, каже Іван Кільган, чиновники радо укладають угоди. Не лише київські, а й наші, місцеві управлінці, сприяють цьому. Тому що мають гарну віддяку. А дбати про своє село ніхто не хоче, пише DailyLviv.

– А звідки взялися ці агрохолдинги? Це – колективні землі, які були розпайовані, а потім об’єдналися. Але якщо проста людина захоче взяти 2,5 га для ведення сільського господарства, її довго футболитимуть відмовами і невідомо, чи отримає вона врешті-решт цю землю, – каже фермер.

Іван Кільган пропонує законодавчно закріпити норму, яка би зобов’язала осіб, зайнятих в аграрному секторі, сплачувати 10% від податку в бюджет ОТГ. Адже нині латифундисти платять лише державі, а та своєю чергою вкладає кошти у допомогу іншим великим агробізнесменам.

– А що має з того село, на чиїй території вони працюють? Нічого! – констатує він.
Іван Кільган закликав жителів села обрати на місцевих виборах таке керівництво, яке має переконливу програму з підтримки фермерства у своїй ОТГ.

– Свого часу мені довелося побувати у сенаті США, зайшов я туди із американським фермером. І всі сенатори встали, побачивши його: така в них повага до людей, які працюють на землі. А в нас голова ОТГ має 50 тисяч грн, двох заступників, двох секретарок і ще півсотні управлінського апарату. А звернешся до них з проханням допомогти взяти участь у тій чи іншій програмі з державної підтримки – нічого не знають, нічого не чули. А людям немає часу самим бігати і все оформляти: вони працюють у полі. Я сподіваюсь, що після виборів щось зміниться на краще, бо далі так не може бути, –  зазначив він.

Відео: Львівський пресклуб

Архіви