Франківський суд Львова виправдав людину, проти якої сфабрикували кримінальну справу

13 липня суддя Франківського районного суду Львова Світлана Мартьянова поставила крапку у судовій справі, яка тривала два роки, і виправдала незаконно обвинуваченого. Весь цей час Роман Курилас, якого обвинувачували у злочині, який він не вчиняв, перебував за гратами.

Про це сьогодні, 16 липня, під час прес-конференції на тему: «Виправдальний вирок в Україні – один на п’ять тисяч справ. Як обвинувачений домігся виправдального вироку в корумпованій судовій системі?», – повідомив правозахисник незаконно обвинуваченого, голова проводу ГО «Ідея нації» Остап Стахів.
– Ця справа є унікальною, тому що в українській судовій системі не прийнято виносити виправдальних вироків, навіть якщо людина є невинною. У нас на 5 тисяч справ є один виправдальний вирок. У європейських країнах судова система побудована так, що краще сто винних не засудити, ніж одного невинного – засудити.

А в нас такого, як виправдальний вирок для людини, яка відбула певний термін в СІЗО, практично не існує. Тому в Україні у в’язницях перебуває сотні і тисячі невинних людей. Тільки до нашої організації є 4 тисячі звернень по Україні від людей, які вважають, що вони незаконно засуджені, – каже він.
Нагадаємо, два з половиною роки тому Романа Куриласа заарештували і звинуватили у незаконним заволодінні чужим майном. Тоді шахраї, за підставними документами, забрали у одного з львів’ян його помешкання. Чому слідчі прокуратури вирішили звинуватити саме Романа Куриласа в цьому, він пояснити не може. Підозрює, що оскільки на той час він був успішним бізнесменом, це комусь допікало.

Роман Курилас навіть сьогодні пам’ятає той день, коли його затримали.
– Це було 27 вересня 2012 року. Я збирався поїхати в Івано-Франківськ. Я виходжу зі своєї машини і бачу, що до мене біжать люди у цивільному. Я не зрозумів, що діється, сів у машину і заблокував двері. Вони почали відчиняти двері в машині і показувати посвідчення міліції та прокуратури. Я викликав своїх адвокатів. Тільки тоді вийшов з машини і шість годин у мене проводили обшук, перевернули все догори дном, – згадує він.

Далі, за його словами, працівники прокуратури почали вимагати у нього зізнання, проводити допити серед ночі та умовляти свідків вказати саме не нього, як на злочинця.
За словами  незаконно обвинуваченого,  ані потерпілі, ані свідки не впізнали у ньому злочинця. Однак слідчі прокуратури тиснули на потерпілих і стверджували, що якщо вони хочуть отримати своє майно, то мусять звинуватити саме його, Романа Куриласа. І потерпілі брехливо свідчили. 
– Мене звинувачували у злочині, який я не вчиняв. І я понад два роки день в день доводив, що я того не робив. Людина, за злочин якої мене намагалися засудити, на 10 см вищий за мене, на 40-50 кг грубший за мене і років на 10 молодший. А слідчий мені казав: «Це не означає, що якщо ти не винний, то ти не маєш сидіти», – згадує він.

За словами Романа Куриласа, за ці два роки в СІЗО він втратив зір, набув хворобу серця, часто доводилося їсти зіпсовані продукти,  тому що холодильника там не було, тож продукти, які передавала родина, псувалися. Прогулянка тривала всього сорок хвилин на добу, весь інший час доводилося сидіти в камері.
Також він зазнав матеріальних втрат.
– Обшук у мене робив слідчий прокуратури. Він вилучив дуже багато речей, які згодом пропали.  Це – новий ноутбук, колекція срібних монет, каблучки з діамантами, навіть парфуми та невелику суму грошей. Крім того, пропав автомобіль, – каже потерпілий.

Наразі, як стверджує Остап Стахів, суд виніс справедливий вирок і вже є двоє засуджених осіб, один з яких – міліціонер, інший – цивільний. Але розкриття злочину не допомогло Романові Куриласу – його і надалі тримали в СІЗО.
– Коли справу передали до суду, то за два роки відбулося всього два повноцінних засідання. Бо хтось там не приходив зі слідчих, з прокуратури, з потерпілих, зі свідків, то суддя просто переносила справу, то відпустка, то лікарняний. Таким чином, за два роки судовий процес не йшов, – каже він. 

За його словами, є випадки, коли сьомий рік судовий процес не йде.
– Люди просто сидять в СІЗО, як планували з Романом Куриласом: щоб його 10-15 років потримати в СІЗО, справу не вести, а потім її закрити тому, що минув термін давності. Ну, ніби, ніхто не винний, людина не засуджена  і такі справи просто заминають. У нас є інформації, що люди і по 10 років сидять в СІЗО, хоча вирок їм мають дати на 3-4 роки. Якби їм дали вирок, вони би вже давно вийшли на волю, – розповідає Остап Стахів.

Проте з липня минулого року до справи Романа Куриласа долучилися громадські активісти. Суддя, до якої передали справу, з’ясувала ситуацію і незаконно обвинуваченого випустили зі слідчого ізолятора.

А слідчі прокуратури, які його посадили в СІЗО, продовжують працювати на своїх посадах.

Архіви