Експерт пояснив зміни до закону про місцеві вибори, які вчора схвалила Рада

Голова Львівської обласної ТВК Микола Щур проаналізував внесені зміни до закону про проведення місцевих виборів, які вчора схвалила Верховна Рада.

Про це він розповів в ефірі ГІТ «Львівський прес-клуб».

«В першу чергу, змінилася сама система висування кандидатів в депутати до місцевих рад. Зокрема, до цього робили лише партії, якщо говорити про районні та обласні ради, а тепер кандидат має право зробити самовисування. Кандидати до цього були залежними від партії, мали проситися, аби його висунули, ну і при потраплянні у місцеву раду ця залежність продовжувалася», – пояснив він.

Окрім того, інша новація стосується того, що тепер кандидат може висуватися лише або по мажоритарному виборчому окрузі, або йде в списку партії.

«До цього можна було іти і там, і там одночасно. Кандидат який проходив по мажоритарні посував список. Таким чином сильні кандидати рекламували список партії, а також мали можливість вигравати на окрузі, а тапер треба обирати одне із двох», – зауважив Щур.

Стосовно системи формування виборчих комісій, то він сказав, що філософія не змінилася.

«Це є представники політ партій та кандидатів. Але тут є суттєва різниця, яка стосується ДВК. Якщо раніше більшість (15-18 членів виборчих комісій) заповняли представники так званих фракцій в парламенті. Тепер на рівні ДВК представники фракцій повинні подавати по одній кандидатурі, а решту – ті партії, які висувають кандидатів чи само висуванці», – зазначив Щур.

Разом з тим, за його словами, змінився й принцип формування керівного складу територіальних виборчих комісій.

«До цього кожна ТВК могла на власний розсуд призначати голову, заступника чи секретаря, бо в законі було сформульовано так, що вони призначаються за досвідом роботи в комісіях. Тепер кожен суб’єкт подання має право на пропорційну частку керівного складу», – пояснив експерт.

Тепер також вводиться чітка процедура жеребкування, якщо буде надто багато кандидатур до складу ДВК.

Нагадаємо, вчора Верховна Рада з другої спроби схвалила закон про проведення місцевих виборів.
За відповідне рішення проголосували 252 народних депутати.

Архіви