Два мільйони вкладників отримали по 200 тисяч гривень, – фахівець Фонду гарантування

Упродовж останніх п’яти років в Україні ліквідували 91 банк. Завершується ліквідація ще одного, у двох запроваджено тимчасову адміністрацію, ще один продано інвестору, ще один – державі.

Про це сьогодні, 8 червня під час засідання: «Публічна презентація та обговорення результатів опитування «Обізнаність споживачів фінансових послуг України про систему гарантування вкладів-2017», яке відбулося у Львівському прес-клубі, повідомила провідний фахівець відділу зв’язків з громадськістю та фінансової просвіти Фонду гарантування вкладів фізичних осіб Людмила Шапран.

За її словами, всім вкладникам ліквідованих банків вже виплачено або ще виплачують гарантовані кошти. 

– Усі банки, які працюють в Україні, є учасниками Фонду гарантування вкладів фізичних осіб. Крім Ощадбанку. Ощадний банк України не є учасником Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, до нього застосовують інші норми, – каже вона. 

За її словами, у 91 ліквідованому банку тримали свої вклади понад два млн вкладників. Всім їм фонд гарантував повернення їхніх кошти, але тільки до 200 тисяч гривень кожному. 

– Якщо вкладник тримає на рахунку, включно з відсотками, 200 тисяч гривень або й менше, то ми їм повертаємо ці суми. Якщо ж там було, до прикладу, 203 тисячі гривень, то вкладник зміг отримати тільки 200 тисяч. Якщо він мав вклади у п’яти зліквідованих банках, то в кожному банку він має право отримати ці 200 тисяч гривень, – пояснює Людмила Шапран.

Отож, вкладникам ліквідованих банків було виплачено  88,1 млрд гривень. 

– Фонд гарантування вкладів гарантує виплату за рахунок внесків банків. Банки, які зацікавлені в тому, аби вкладники були впевнені у своїх гарантіях, роблять нам відрахування. І за рахунок цих відрахувань потім здійснюються виплати. Діючих банків, які сплачують внески, на сьогодні є 83, – каже провідний фахівець відділу зв’язків з громадськістю та фінансової просвіти Фонду гарантування вкладів фізичних осіб. 

Проте, через те, що дуже велику кількість банків виводять з ринку, банківських внесків до фонду не вистачає, аби виконати зобов’язання перед особами, які тримали свої заощадження у ліквідованих банках. 

– Тому ми змушені були позичити кошти для цих виплат в інших учасників системи фінансової стабільності. Ми взяли в кредит 20,1 млрд гривень у Національного банку України та майже 60 млрд гривень у Міністерства фінансів. Кредит Нацбанкові буде повернуто до завершення цього року. А Кредит Мінфіну треба віддати до 2031 року, – розповідає вона. 

Кредитні кошти треба повертати з відсотками. І на момент, коли фонд розрахується, то тільки сума відсотків складе майже 85 млрд гривень.

Архіви