Доступ до Держреєстру нерухомості вигідний маклерам. Олігархи цієї інформації не бояться

Кожна особа зможе, сидячи в себе вдома на дивані, маючи комп’ютер та інтернет, зайти в систему і подивитися, кому належить те чи інше майно. Але – років через десять.

Про це в ефірі громадського мовлення Львівського прес-клубу (Прес-клуб-ГІТ) під час розмови на тему «Чи допоможе відкриття вільного доступу до Держреєстру нерухомості розкрити кінцевих власників офшорних компаній?» повідомив приватний нотаріус, заступник голови відділення Нотаріальної палати України у Львівській області Юрій Пилипенко

25 листопада цього року набрали чинності зміни до ст. 28 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень». Ці зміни передбачають, що інформація про зареєстровані права та їх обтяження, що містяться в Державному реєстрі з речових прав, є відкритою та доступною. 

– Але доступ до цієї інформації наданий цікаво. Повний доступ мають правоохоронні органи, органи СБУ та прокуратури, як і було раніше. Що стосується фізичних та юридичних осіб, то вони можуть мати доступ тільки до інформації про об’єкт. Маєте точні дані, адресу – можете дізнатися про власника цього майна, – каже Юрій Пилипенко.

Однак, до сьогодні ще немає порядку щодо доступу. Для упорядкування цього Державний реєстр має ще три місяці.
Водночас правники зазначають, що сам реєстр містить й інші дані про власника майна – номер його паспорта, де і коли виданий. От чи буде це доступно для всіх зацікавлених – наразі невідомо. Експерти вважають, що цю інформацію висвітлювати не варто.

Крім того той, хто буде вдома на дивані цікавитися власниками чужого майна, повинен бути готовим, що електронна система повідомить власникові майна, хто і коли ним цікавився.

Корисним доступ до реєстру буде для тих, хто хоче придбати певне майно. Ця людина зможе зайти і подивитися, кому воно належить і яка його історія. Також за ним можна буде перевірити правдивість декларацій, які подають посадові особи.
– На рівень корупції в державі ця доступність не повпливає. Ви не можете ввести прізвище олігарха і побачити перелік майна, яке йому належить.

Щодо негативного, то експерти передбачають, що цей реєстр полегшить роботу маклерам.
– Наприклад, є зацікавлена особа, яка хоче придбати певне майно. Приходить маклер, дивиться хто власник цієї квартири і «бомбардує» цього власника не зовсім законно. Я думаю, що перший, хто цим скористається, люди, які працюють у сфері нерухомості, – передбачає правник, координатор ГО «Гармонія та порядок» Дмитро Гудима.

Експерти зазначають, що реєстр буде поступово наповнюватися. І, передусім, в ньому будуть данні про майно, з яким нещодавно вчиняли певні дії. Якщо квартиру не купували, не продавали з 2003 року, то її поки що в реєстрі не буде. Очікують, що інформація про таку квартиру може там з’явитися років через десять.

dailylviv.com

Архіви