Домашнє молоко і сир не можна вживати сирими, – експерт

Науково-дослідний центр незалежних споживчих експертиз «Тест» взяв на пробу по 4 зразки молока та кисломолочного сиру, яке купили на ринках Львова. Перевірка підтвердила, що домашнє молоко та сир не можна вживати без попередньої термічної обробки.

Про це під час прес-конференції розповіла керівник відділу тестування НДЦ незалежних споживчих експертиз «Тест» Ніна Кільдій.

За її словами, причина  – наявність кишкової палички і велика кількість мікроорганізмів. Як вона зазначила, якщо куштувати молоко сирим, можна отруїтися. «В нас з’явилася мода робити йогурти в домашніх умовах, тому краще молоко кип’ятити. У нас існує міф, що при кип’ятінні молоко втрачає всі свої корисні речовини, але це не так. Єдине, що зникає при кип’ятінні – вітамін С», – розповіла керівник відділу тестування. Ніна Кільдій розповіла, що перевірка показала, що жирність молока є достатньою, а саме 3,5 – 5,9% при середній жирності – 3,5%. Антибіотиків та сальмонелу в домашньому молоці не знайшли.

Щодо перевірки сирів, то вона показала різну жирність від 4 до 14%, а середня жирність магазинних сирів – 9%.  «Кислотність домашнього сиру досить низька порівняно з вимогами для промислової продукції. Такий продукт більше нагадує не кисломолочний сир, а сир ближчий до адигейського і йому подібних», –  розповіла Ніна Кільдій і зазначила, що більшість зразків кисломолочного сиру містили кишкову паличку і його також не можна вживати сирим, а використовувати для приготування страв, які проходять термічну обробку.

Також вона розповіла, що під час перевірки в Кривому Розі вони виявили молоко, яке продавали під виглядом домашнього насправді таким не було. За її словами, серед мешканців побутує думка, що фабричне молоко дуже часто фальсифікують, але це не так.

Як інформував ZAXID.NET, в Україні до молочних продуктів виробники додають такі шкідливі речовини, як пальмова олія та діоксид титану. Як зазначають експерти, найчастіше фальсифікують згущене молоко, сир, сметану та масло.

Нагадаємо, Кабінет міністрів встановив мінімально допустимий рівень закупівельної ціни на молоко в населення на рівні 2,20 грн, без урахування ПДВ.

Архіви